Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

The Valiant

Skriven av:
Serie/film: TNG
Kategori: Skönlitteratur

Navigering

« Boktitel »
« Utgivningsdatum »

Beskrivning

För trehundra år sedan förstördes SS Valiant under ett försök att ta sig igenom den galaktiska barriär som omger vår hemgalax. Man har alltid trott att hela besättningen förolyckades med sitt skepp. Nu har en grupp humanoider dykt upp på stjärnbas 209 och påstår att de är ättlingar till de överlevande - och att de kommer från en planet utanför barriären. Rymdskeppet Stargazer skickas ut för att undersöka påståendena. Ombord finns en ung officer vid namn Jean-Luc Picard. När Stargazers kapten och försteofficer dödas måste Picard ta över befälet och för första gången rädda både sitt skepp och hela federationen. (Källa: SF-bokhandeln)

Finns även som del i en omnibus-utgåva kallad Pantheon.


Recension

Om du har läst boken och vill tycka till om innehållet, så kan du skriva en egen recension och skicka in den till oss.

Av Mr Trek

En bra bok som är spännande och intressant där man får lära känna den yngre Jean Luc Picard under hans tid på Stargazer. Boken har spänning och är intressant, att Picard börjar som andreofficer och sen får kommandot när han inte riktigt är redo än är intressant, man ser också lite av hur den Picard vi känner från TNG skapades från denna mycket yngre och mycket impulsivare Picard. Minus för boken är att det är svårt att tänka sig Picard som yngre med hår på huvudet, fienden Nuyyad får man inte riktigt lära känna utan är bara riktigt onda och man får inte reda på deras motiv, fiendens skepp verkar lite för perfekta, det är svårt att förklara men skepp som liknar svarta diamanter känns inte riktigt rätt.

Betyg: 10 - svårt att föreställa sig Picard med hår på huvudet - man får inte lära känna fienden - fiendens skepp = 7 insignias

Betyg: 7 av 10

7 7 7 7 7 7 7

Litteratur presenterad av: Pjotr'k
The Valiant
  • Utgiven:
  • Förlag: Star Trek
  • Språk: Engelska
  • ISBN: 0671775227
Laddar... Laddar...
Facebook Twitter