Gå till innehåll

Europa har kopplat ihop flera optiska teleskop till ett jätteteleskop


Rekommenderade inlägg

Postad

BildAstronomer från ESO (European Southern Observatory) har skapat världens största virtuella optiska teleskop med hjälp av en teknik (interferometri) som förenar bilderna från Europas största teleskop till en bild. Genom detta har man uppnått en smått fantastisk spegeldiameter på 130 m. Det s.k. VLT-komplexet (Very Large Telescope) i Paranalbergen i Chile består av fyra teleskop med åtta meter stora speglar.

Genom sammankopplingen har man ökat upplösningen avsevärt och kan bokstavligt talat zooma in i kosmos. De närmaste stjärnorna som inte ens i de största teleskopen syns mer än små prickar, utan utbredning, har blivit till skivor där man t.om. kan studera deras ytor. Teleskopet har precis tagits i bruk, men man tror också att man så småningom kommer att kunna urskilja enskilda planeter.

ESO är ett konsortium för astronomer där bl.a. Sverige ingår.

Källa

[ Till originalnyheten ]

Var med i konversationen

Du kan skriva ett inlägg nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att skriva inlägg med ditt konto.

Gäst
Svara i detta ämne...

×   Inklistrad som formaterad text.   Klistra in som klartext istället

  Only 75 emoji are allowed.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Skapa nytt...