Jump to content

NASAs nya superteleskop har hittat över 1000 planeter


Nyhet

Recommended Posts

BildDet nya Keplerteleskopet som skickades upp i omloppsbana runt solen 2009 (innanför Mars bana) har funnit sensationellt många planeter, av vilka hela 54 stycken förefaller befinna sig i den beboeliga zonen. Keplerteleskopet har bara avsökt ungefär en hundradel av natthimlen, så antalet planeter som väntar på att upptäckas kan vara hundratals gånger större.

Våra avlägsna framtida släktingar kommer att ha många planeter att välja bland när det blir dags att göra en visit. Blir det vi själva eller kommer vi att sända robotar? frågar sig NASAs forskningschef William Borucki.

Bilden visar en konstnärs uppfattning av den nyligen upptäckta Kepler-11, en sollik stjärna med sex planeter som kretsar runt den.

Källa

[ Till originalnyheten ]

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...