Gå till innehåll

Rekommenderade inlägg

Postad

"Reddit? Ah, you mean Рeддит! Of course! It was invented in Russia!"

 

Har du en fråga du alltid har velat ställa till Walter Koenig, mer känd som Pavel Chekov? Då ska du passa på ikväll vid klockan 20, när skådespelaren håller i en AMA-frågestund på Twitter.

 

AMA står för "Ask Me Anything", och är en möjlighet för kändisar (och ibland icke-kändisar) att kommunicera direkt med såväl inbitna fans som uttråkade nätsurfare.

 

Frågestunden kommer att hållas på underredditen /r/iama, och för att delta krävs att man har registrerat sig för ett Reddit-konto.

 

 

Walter Koenig är just nu upptagen med att göra reklam för Star Trek: Renegades, en fanproducerad serie som släppte sitt första avsnitt i augusti. Nu pågår en Kickstarter-insamling för det andra och tredje avsnittet, och produktionslaget har sju dagar på sig att dra in de nästan 90 000 dollar som saknas för nå slutmålet på $350 000.

 

Walter Koenig har varit med i flera fanproduktioner, bland annat fanfilmen Star Trek: Of Gods and Men och ett avsnitt av fanserien Star Trek: New Voyages. Detta kan dock komma att bli hans sista, för Koenig själv har sagt att efter snart 50 år i Stjärnflottans tjänst börjar det bli dags att låta Chekov dö. Star Trek, menar han, har alltid varit framåtblickande, och måste undvika att "leva i det förgångna".

 

Källa

 

[ Till originalnyheten ]

Var med i konversationen

Du kan skriva ett inlägg nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att skriva inlägg med ditt konto.

Gäst
Svara i detta ämne...

×   Inklistrad som formaterad text.   Klistra in som klartext istället

  Only 75 emoji are allowed.

×   Din länk har automatiskt bäddats in.   Visa som länk istället

×   Ditt tidigare innehåll har återställts.   Rensa editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Skapa nytt...