Jump to content

Mannen bakom Amiral Ackbars röst har avlidit


Nyhet

Recommended Posts

"It´s a trap!", är repliken som gjorde figuren amiral Ackbar till en världskändis i Jedins återkomst.  Röstskådespelaren Erik Bauersfeld som gjorde Ackbars röst är inte lika känd. I dag avled han 93 år gammal, skriver The Independent.

 

Bauersfeld fick rollen som Ackbar då han befann sig på Lucasfilm 1983 för ett radioprojekt. Där introducerade George Lucas honom för Tim Rose som gjorde och styrde dockan som användes för Ackbar.

- Jag kom dit och han visade mig en bild på amiral Ackbar och jag bara gjorde det. Jag såg ansiktet och jag visste hur han måste låta.

 

Arbetet som kom att definiera Bauersfeld karriär tog bara en timma plus trettio extra minuter för att spela in rösten till Jabba The Huts högra hand Bib Fortuna. Bauersfeld var dock bara med i filmens eftertexter för sin roll som Ackbar.

 

2015 återvände Ackbar i The Force Awakens i en kort sekvens, och Bauersfeld gjorde ånyo rösten.

 

Källa

 

[ Till originalnyheten ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...