Jump to content

Geekvolution / wearegeeksnotnerds.com


Recommended Posts

Jag tyckte inte det fanns någon redan existerande tråd på forumet där detta naturligt skulle hamna, så jag skapar en egen för den.

Jag vill alltså tipsa om siten http://wearegeeksnotnerds.com/.

De har egentligen massor med annat som folk här kan gilla, förutom Star Trek så klart, t.ex. serietidningar och filmrecensioner.

Men framför allt är det deras Star Trek videor som jag gillar, de finns på deras youtube-kanal: http://www.youtube.com/user/Geekvolution.

De kallar det för 'Treksperts' och går ut på att Logan aka Captain Logan och hans fru Sarah antingen recenserar något eller diskuterar något.

Personligen gillar jag att höra folk snacka Star Trek och förstå olika sätt som man kan se på saker, så jag tycker att det generellt är ganska kul. Dessutom är de väldigt kunniga, speciellt Logan som varit ST-fan längre.

Det är på engelska, och jag får sätta ut en liten varning för att deras videor tenderar att bli lite väl långa. Akta er också för att lita blint på kategoriseringen i youtube, jag har märkt att inte alla videor hamnar under Treksperts i playlist.

Edited by Lord Di Lego
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...