Nyhet Posted July 22, 2011 Report Posted July 22, 2011 (edited) Star Trek: Online har nu färdigställt sin design av USS Enterprise-F utifrån det vinnande bidraget av Adam Ilhe i Cryptics designtävling gällande nästa version av Enterprise. Den nya klassen Odyssey representerar en ny typ av stjärnkryssare inom Stjärnflottan, med betoning på stabilitet och eldkraft samtidigt som den behåller sin mångsidighet vid utforskning av rymden. Byggd vid San Franciscos varvskomplex av Stjärnflottans ingenjörskårer, och utifrån en design av Adam Ilhe, är USS Enterprise-F avsedd att bli Stjärnflottans och Federationens nya flaggskepp i en tid av krig och visa styrkan som är grundvalen för Federationens existens. Rymdskeppet är det största som någonsin byggts av Stjärnflottan med en längd på strax över 1 km. USS Enterprise-F kommer att tas med i en framtida uppdatering av Star Trek: Online och bli tillgängligt för spelarna. [Klicka på bilden för förstoring] Källa [ Till originalnyheten ] Edited July 22, 2011 by Nyhet
Mr Trek Posted July 23, 2011 Report Posted July 23, 2011 En cruiser gissar jag? Kommer det likvärdiga escorts och science vessels?
commander ricochet Posted July 24, 2011 Report Posted July 24, 2011 Japp en cruiser är det. Inga nya escorts eler science ships på gång såvitt jag vet. Jag tror att några nya skins/utseenden kommer till några skepp som redan finns. T.ex Defiant (som jag kör mest) Jag har aldrig tyckt att Defian är ett snyggt skepp.
Mr Trek Posted July 25, 2011 Report Posted July 25, 2011 Hur är det i STO nu? Har lite lust att kanske spela en månad igen. Men det kanske inte ens finns någon som vill leka med mig i sådana fall?
commander ricochet Posted July 25, 2011 Report Posted July 25, 2011 Hur är det i STO nu? Har lite lust att kanske spela en månad igen. Men det kanske inte ens finns någon som vill leka med mig i sådana fall? Läs i tråden om releasen av säsong 4 så får du lite kött på benen. Vill du ha nån´att lira med mera direkt och enkelt så hoppa in i en aktiv flotta.
Mr Trek Posted July 25, 2011 Report Posted July 25, 2011 Så ni svenskar är alltså alldeles för upptagna nu?
commander ricochet Posted July 26, 2011 Report Posted July 26, 2011 Förstår ej frågan. Men svenska flottan dog ju ut så vi är i andra flottor nu och det funkar också.
Mr Trek Posted July 27, 2011 Report Posted July 27, 2011 Jag menar alltså om ni fortfarande är tillgängliga att spela med eller om ni bara är upptagna, djupt inbäddade i era flottor.
commander ricochet Posted July 27, 2011 Report Posted July 27, 2011 Maj man kan väl spela med vem som helst. Vi tar in folk ibland på vår ventrillo chatt, som vill köra ett uppdrag eller så. Det är inte så i min flotta att vi ständigt varenda dag kör en massa stf:s ihop.
Recommended Posts