Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

BildEtt internationellt forskarlag, inklusive tre astronomer från European Southern Observatory (ESO), har använt en teknik som kallas för gravitationell mikrolinsning för att mäta hur vanligt det är med planeter i Vintergatan. Under sex år granskade de miljontals stjärnor och har nu kommit fram till att planeter runt stjärnor är mer regel än undantag. Antalet planeter är i genomsnitt fler än en per stjärna.

"Vi brukar tro att jorden kanske är unik i vår galax, men det visar sig nu att det finns miljarder med planeter med massor liknande jordens som kretsar kring andra stjärnor i Vintergatan", säger Daniel Kubas, författaren till studien.

Källa

[ Till originalnyheten ]

Edited by Nyhet
Posted

Vad menar du... det är klart att det är en nyhet! Tidigare har man bara vetat att det finns planeter runt vissa stjärnor, men man har aldrig lyckats få fram någon statistik för hur vanligt det är... förrän nu.

Posted

Ny fakta är alltid nyheter, och ny kunskap är alltid en väg i rätt riktning om vi människor ska bli förnuftigare och visare både som individer och som mänsklighet. Mer kunskap åt folket :D .

  • 2 weeks later...
Posted (edited)

jag antar att ni sett dessa också? http://goo.gl/Y0YlG

Jo, jag har sett nyheten. Det är intressant att man lyckats urskilja exoplaneter som är mindre än Mars. Övervägde att ta med den som nyhet, men vi har haft ganska många nyheter om exoplaneter (en om en planet som är ungefär lika stor som jorden).

Edited by Fleetadmiral
×
×
  • Create New...