Nyhet Postad 8 Juli, 2010 Rapport Postad 8 Juli, 2010 För ett par veckor sedan skrev svenske kompositören Christian Wolf ett Star Trek-tema och publicerade det här på Star Trek Databas forum. Resultatet var mycket imponerande, så vi kan inte låta er som bara läser nyheterna missa det. Så här är Star Trek: The future begins: Klickar ni vidare till Youtube kan ni höra fler av hans alster. [ Till originalnyheten ]
commander ricochet Postad 8 Juli, 2010 Rapport Postad 8 Juli, 2010 Mycket bra och star trek-anda-enligt! Kompositören i fråga får skicka in sitt alster till makarna av nästkommande film, tycker jag!
Fleetadmiral Postad 8 Juli, 2010 Rapport Postad 8 Juli, 2010 (redigerade) Ett mycket vackert och mäktigt musikstycke som t.ex. skulle vara perfekt som öppningsmusik för en ny Star Trek-film! Med tanke på att nästa Star Trek-film är tänkt att slå an en annan ton än den senast producerade skulle Wolfs komposition passa utmärkt. Om han har möjlighet att upplysa Paramount & Co tycker jag han skulle göra det. Även de som gör fanproducerade Star Trek-filmer skulle säkert kunna vara intresserade. Jag har även lagt in den som ljudfil på min frilans-jobbsida (http://hem.bredband.net/ulfn/). Redigerad 8 Juli, 2010 av Fleetadmiral
Dawiz Postad 8 Juli, 2010 Rapport Postad 8 Juli, 2010 Tack. Det värmer att Star Trek fans gillar och dessutom tycker att det är Star Trek känsla över mitt tema. Jag vet inte hur jag skall presentera det till andra forum och fans runt om i världen. Jag är en fan av Star Trek dock, Ingen överraskning där, men jag vet inte hur jag skall nå ut till alla ST fans utanför detta avlånga land. Jag hoppas att ni på detta forum kan sprida min video till så många ST fans som möjligt runt om detta lilla klot. Åsikter och ide'er kan mailas till mig på ocwolf@gmail.com /Chris
commander ricochet Postad 8 Juli, 2010 Rapport Postad 8 Juli, 2010 Jättemysig att ha på denna låt när man spelar STO! (Men visst den är mycket bättre än att bara vara bakgrundsmusik. Men den höjer star trek-känslan i spelet!)
Fleetadmiral Postad 9 Juli, 2010 Rapport Postad 9 Juli, 2010 Tack. Det värmer att Star Trek fans gillar och dessutom tycker att det är Star Trek känsla över mitt tema. Jag vet inte hur jag skall presentera det till andra forum och fans runt om i världen. Jag är en fan av Star Trek dock, Ingen överraskning där, men jag vet inte hur jag skall nå ut till alla ST fans utanför detta avlånga land. Jag hoppas att ni på detta forum kan sprida min video till så många ST fans som möjligt runt om detta lilla klot. Åsikter och ide'er kan mailas till mig på ocwolf@gmail.com /Chris Jag har bett världens största fanwebbplats för Star Trek (http://trekmovie.com/) ha med din video på sin hemsida. De har åtlytt min begäran och du kan se den här: http://trekmovie.com/2010/07/08/video-of-the-day-star-trek-the-future-begins-tribute-video/ Mycket positivt gensvar.
Dawiz Postad 21 Juli, 2010 Rapport Postad 21 Juli, 2010 Jag har bett världens största fanwebbplats för Star Trek (http://trekmovie.com/) ha med din video på sin hemsida. De har åtlytt min begäran och du kan se den här: http://trekmovie.com/2010/07/08/video-of-the-day-star-trek-the-future-begins-tribute-video/ Mycket positivt gensvar. Kul... Jag har läst alla svar och många är dom. Några trolltomtar får man ju vänta sig, men i stort sett positivt gensvar. Jobbar ft på en Superman video med nytt tema, men kanske borde jag göra en ny Star Trek sedan... /Chris
Aike Postad 21 Juli, 2010 Rapport Postad 21 Juli, 2010 Det gick väl från 150-200 visningar till över 5000 på två veckor (med flest under de närmsta dagarna efter Trekmovie postade det): Inte illa! Det finns dock nog tyvärr inga andra ställen som kan dra upp antalet visningar så mycket, eftersom Trekmovie är störst sett till antal besökare. Men testa att posta på följande sidor, då det finns trekkers som inte besöker Trekmovie: Startrekmovieforum.com (Officiella sidan för filmen) Trekbbs.com (Största Star Trek-forumet) Trekweb.com Trekunited.com Sverige: Trekkers i Södra Sverige har ett eget forum. Kanske du redan känner till eller så kan du kontakta dem. Stockholm trekkers och West coast trekkers har en mejlinglistor.
Rekommenderade inlägg