Jump to content

Recommended Posts

Posted

Hej!

Jag undrar hur dubbelavsnittet "The Maquis" i säsong 2 av DS9 är? Är det bra? Ses det bäst i streck eller med paus emellan de två avsnitten? Jag har kommit till detta avsnitt i mitt DS9 tittande just nu och undrar om det är ett avsnitt att satsa lite på?

Jag vore tacksam för ett snabbt svar :)

Självklart kan denna tråden användas till att diskutera detta dubbelavsnitt också(jag kommer nog att försöka starta en diskussion i denna tråd själv när jag har sett avsnittet) ;)

Posted

Det går väl att göra både och. Alla cliffhangers brukar dock blir lite mer spännande om man får vänta lite innan man ser upplösningen.

Avsnittet är mycket bra och det är första gången Maquis som spelar stor roll i Voyager och DS9 dyker upp i Star Trek. De är också med i avsnittet Ensign Ro i TNG men det sändes efter detta avsnittet.

Posted

Tack för svar, jag får se hur jag gör :)

Men jag måste tyvärr rätta dig Aike, de är också med i avsnittet "Preemptive Strike" som handlar om Ro. "Terroristerna" i "Ensign Ro" är faktiskt bajoraner ;)

Men då vet jag att det är bra i alla fall. Jag skulle dock fortfarande vilja ha lite fler åsikter om avsnittet från några andra :)

Posted

Nu har jag sett del 1 och den var bra. Hoppas nu att avsnittet inte lider av den sjukan många dubbelavsnitt i ST lider av, nämligen att andra delen sällan är lika bra om den första :(

  • 2 months later...
Posted

Alla cliffhangers brukar dock blir lite mer spännande om man får vänta lite innan man ser upplösningen

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...