Jump to content

Recommended Posts

Posted

BildSVT satsar på science fiction. Nästa år blir det premiär för storsatsningen Äkta människor, med bland andra Andreas Wilson och Eva Röse. Dramaserien Äkta människor utspelar sig i nutid och handlar om människor som använder robotar, så kallade hubotar, i sin vardag. Det kommer inte att bli science fiction som i t.ex. Star Wars, utan mer science fiction med vardagsrealism.

Äkta människor kommer att sändas i tio timslånga avsnitt under våren 2012.

(Tack till Börje för tipset)

Källa

[ Till originalnyheten ]

Posted

Svensk Sci-Fi låter inte som en höjdare. Men kanske kan SVT lyckas. Någon måste vara den förste i öven i Sverige. Återstår att se.

Posted

Varför inte? Tillbaka till Vintergatan serien är riktigt trekkig och bra, för att vara svensk barnserie i alla fall. Sedan har ju svt gjort en hel del sci fi genom åren, minns bland annat en serie där en pojke blev övertagen av en superinteligent dator och en annan där byggarbetare upplevde något väderkontroll fenomen som gjorde dem galna. J.

×
×
  • Create New...