orville Postad 4 Februari, 2013 Rapport Postad 4 Februari, 2013 Jag tänkte starta denna tråd för att se ifall någon läst dessa böcker eller följer tv-serien. Vad är era reflektioner? Är detta low eller high fantasy? andra reflektioner?
Aike Postad 4 Februari, 2013 Rapport Postad 4 Februari, 2013 Jag har läst den första boken. Tyckte den var välskriven, men väldigt många karaktärer och inte så värst spännande. Fortsatte aldrig med nästa del. Som fantasy skiljer det ju sig helt klart från Tolkien och Rowling. Vad jag minns var det väl mest en riddarbok i ett påhittat land, utan någon magi.
RoLaren Postad 4 Februari, 2013 Rapport Postad 4 Februari, 2013 Kollar på serien. Tycker det är en bra tvserie,
orville Postad 4 Februari, 2013 Författare Rapport Postad 4 Februari, 2013 Ok. Jag har läst hela serien och har reflekterat över, precis som Aike att det inte är särskilt mycket magi med i den världen även om det absolut finns inslag
Mr. Douglas Postad 4 Februari, 2013 Rapport Postad 4 Februari, 2013 Har sett de två säsonger som är utgivna och tycker än så länge att den är väldigt bra
Centerwall Postad 30 Mars, 2013 Rapport Postad 30 Mars, 2013 Jag tänkte starta denna tråd för att se ifall någon läst dessa böcker eller följer tv-serien. Vad är era reflektioner? Är detta low eller high fantasy? andra reflektioner? Naturligtvis klassas serien som high fantasy då den utspelas i en helt sekundär värld. Jag har har läst tre av böckerna vid det här laget, och även om de är lite för pratiga för sitt eget bästa är de på det stora hela väldigt bra och medryckande. Serien är fantastiskt välgjord och skådespelarinsatserna är mycket bra, med undantag för Peter Dinklage som är helt fantastisk. :-)
startrek92 Postad 15 November, 2013 Rapport Postad 15 November, 2013 Har läst alla fem delarna och tycker serien är väldigt bra! Även om jag anser att Tolkien är bästa författern, måste jag medge att Martins värld är mer realistisk, det finns få genomgoda personer, och det brukar inte sluta bra för dem. De som klarar sig i denna värl bäst är de som kan spelet kampen om järntronen, vilket kanske är orsaken varför jag tycker böckerna är t.o.m sorligt brutala ibland
Rekommenderade inlägg
Vänligen logga in för att kunna kommentera
Du kommer kunna lämna en kommentar efter att du har loggat in
Logga in nu