Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Section 31: Cloak

Skriven av:
Bokserie(r): Section 31, TOS (Pocket Books 1979-)
Kategori: Skönlitteratur

Navigering

« Boktitel »
« Utgivningsdatum »
Bokserie(r):
« Section 31 »

Beskrivning

U.S.S. Enterprise, under befäl av James T. Kirk, tar emot ett automatiserat nödrop från U.S.S. Sphinx som ligger på rak kurs mot Ramatissystemets civila kolonier. En dramatisk räddningsoperation inleds men avslutningen av den innebär att ett mysterium uppdagas. Alla besättningsmän ombord är nämligen döda.

 

Dr. McCoy upptäcker under obduktionerna att en besättningsmännen inte finns i Sphinx tjänstgöringslista. Spock slår fast att det inte rör sig om någon form av tekniskt fel på skeppets system, det är sabotage som krävt besättningens liv. Scotty fi nner att Sphinx nyligen utsatts för den typ av gravitonstrålar ett romulanskt cloakingfi eld använder vilket ytterligare späder på mysteriet.

 

Enterprise får dock order att lämna Sphinx på rymdstationen M-20 för att undersökningen ska fortsätta under ledning av kapten Gage Darres. Kort efteråt kontaktas Kirk av en upprörd kapten Darres som vill ha ett snabbt möte då han hittat något graverande. Kirk går med på att stråla ombord honom på Enterprise. När Darres dör i Kirks armar på transporterplattan inser Kirk att någon absolut inte vill ha fram sanningen om vad som hände på Sphinx. Frågan är bara vem som står bakom komplotten. En desperat jakt på sanningen börjar samtidigt som Dr. McCoy ställs inför faktumet att han är döende i en sjukdom utan bot.


Recension

Om du har läst boken och vill tycka till om innehållet, så kan du skriva en egen recension och skicka in den till oss.

Av Pjotr'k

Boken börjar i ett oerhört snabbt tempo och utvecklas till en riktigt bra bok. Det enda som stör mig är den mycket lösa kopplingen till temat "Section 31" och den långa kopplingen som James T Kirk gör mellan en enstaka siffra som hittas som ledtråd till grunderna för Secion 31 i Federationens grundstadgar. Det kändes som ett för stort hopp som han rimligen inte kunnat fatta. Bortsett från detta mindre minus är boken riktigt bra. Jag gillar kopplingen med Star Trek: Voyager vid ett tillfälle, över huvud taget gillar jag när man på ett bra sätt förklarar något eller fördjupar någon frågeställning som kommit upp i en annan serie. Det gör SD Perry riktigt bra. Boken rekommenderas för personer som känner till TOS bra, men man behöver inte vara expert på TOS för att uppskatta den.

Betyg: 8 av 10

8 8 8 8 8 8 8 8

Av Kent Backman i WCT - Swedish Trekkers medlemstidning Communicator

S.D. Perry fångar karaktärerna hos besättningen på Enterprise på ett förtjänstfullt sätt och knyter även samman tiden mellan TOS-avsnitten “The Enterprise Incident” och “For the World is Hollow an I Have Touched the Sky” på ett smart och genomtänkt sätt. Ju mer jag läste desto mer hoppades jag att ingen skulle komma på tanken att ringa eller störa min dag i solstolen på annat sätt, jag måste bara se hur det slutade.

Det finns små anslag av humor som tämligen briljant smälts in i dramatiken, den främste bäraren av det är Chekov som på sitt sedvanliga ryska sätt lockar till ett och annat spontant skratt.

Berättandet av McCoys problematik hanterar Perry mycket gott och fångar mycket fi nt den doktor vi lärt oss att älska genom DeForest Kelleys gestaltning av honom.

En del av behållningen av boken ligger i att jag är bekant med händelserna före och efter situationen i Cloak. Den är en stabil Star Trek-novell och borde inte göra TOS-älskaren besviken på något sätt. Den är också den första boken i serien Section 31 som jag fortsätter läsa. Håller resten samma klass har jag några timmars god underhållning framför mig.

Betyg: 8 av 10

8 8 8 8 8 8 8 8

Litteratur presenterad av: Kent Backman i WCT - Swedish Trekkers medlemstidning Communicator
Section 31: Cloak
  • Utgiven:
  • Förlag: Star Trek
  • Språk: Engelska
  • ISBN: 0-671-77471-9
Laddar... Laddar...
Facebook Twitter