Jump to content

Svenskar tror inte att det finns utomjordingar på jorden


Nyhet

Recommended Posts

Svenskar är skeptiska mot idén att det finns utomjordingar mitt ibland oss utklädda till människor. Bara åtta procent tror att så är fallet, skriver nyhetsbyrån Reuters som i veckan publicerade en global undersökning där frågan fanns med.

Svenskar är tillsammans med belgare och holländare mest skeptiska i världen. I stället är det i Kina och Indien personer tror på utomjordingar bland oss, nästan 40 procent av de tillfrågade svarade här ja på frågan. Det är en bra bit över det globala snittet på 20 procent. Och kanske kan vi se science-fictionkoppling i studien, eftersom yngre män oftare svarade ja än kvinnor.

Totalt deltog 23 000 personer i 22 länder i undersökningen.

Källa

[ Till originalnyheten ]

Link to comment
Share on other sites

Det ända jag tror på är the everlasting cat... Skämt åsido så är chansen ganska stor att det någonstans i detta universum finns utomjordingar men att de finns här och nu på jorden, eller ens i vårt solsystem, är tämligen minimal med tanke på hur avancerad en civilisation måste vara för att kunna bygga stjärnskepp. Då är det troligare att vi är satta i karantän eftersom vi är en pre warp civilisation och mår bäst av att vi lämnas att sköta vår egen utveckling... J.

Link to comment
Share on other sites

Inte ett dugg konstigt att vi är så skeptiska i Sverige, tror man på Gud här i Sverige blir man ju idiotförklarad.

:blink: Ofta blir man ju idiotf??rklarad om man inte tror på Gud.

Kanske det vandrar omkring utomjordingar på vår planet, fast i form av mycket primitiva livsformer som bakterier t ex. 1996 gjorde Bill Clinton ett uttalanden om att man troligvis hittat utomjordiskt liv på Mars. Finns det någon uppföljning av det påståendet?

Link to comment
Share on other sites

Inte ett dugg konstigt att vi är så skeptiska i Sverige, tror man på Gud här i Sverige blir man ju idiotförklarad.

:blink: Ofta blir man ju idiotförklarad om man inte tror på Gud.

Va? Jag har då inte blivit idiotförklarad för att jag inte tror på Gud. Nu får du förklara dig Ro här i världens mest sekulariserade land!

Link to comment
Share on other sites

:blink: Ofta blir man ju idiotförklarad om man inte tror på Gud.

Det har jag oerhört svårt att tro på, vad hänger du med för folk, kyrkogänget i stan? ;) Du är väl, om jag förstått det rätt, möjligen en eller en halv generation äldre än mig, men att vara troende verkar vara väldigt sällsynt även bland 30+are.

Link to comment
Share on other sites

Tycker det här var lite roligt :P

Doktorn tror inte på honom och anser att han är en utomjording. Han beslutar emellertid att hålla hans vistelse hemlig för att undvika panik bland medborgarna.

Av alla planeter han kunde välja att tro att Riker inte var ifrån så valde han just den han är ifrån. Otur. ;)

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...