Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Nyhet

Spårbilsbanor kan snart bli verklighet i flera kommuner

9 kommuner (Botkyrka, Eskilstuna, Sigtuna, Södertälje, Uddevalla, Uppsala, Värmdö, Östersund och Åre) har hittills visat sitt intresse för spårbilar som skulle minska de stora biltrafikflödena och även skadorna på miljön väsentligt.

"Idén är inte ny, men det är först nu som man har löst alla tekniska problem som tidigare försvårat bygget av spårbilarna", säger Magnus Hunhammar, trafikforskare från Uppsala.

Resenären går in i en kabin som tar mellan fyra och fem personer och trycker på knappen där de olika stationerna står (ungefär som en horisontellt gående hiss). Väntetiderna skall enligt Hunhammar högst bli några sekunder på att nästa vagn avgår, och kapaciteten vid högtrafik närmare 5000 åkande i timmen. (till höger försöksbanan i Uppsala, samt en illustration)

I Star Trek har vi sett enrälssystem i TV-serien Enterprise. (Stigma)

Senast i forumet

Bokutgivningar

Det finns inga aktuella utgivningar just nu.

Aktuella träffar

Det finns inga aktuella träffar just nu.

RSS

Vi har lagt ut våra senaste nyheter och uppdateringar i RSS-format.
Vad är RSS?

Laddar... Laddar...
Facebook Twitter