Star Trek: The Next Generation firar 25 år i veckan. Därför uppmärksammas serien i en rad olika medier. Här är ett axplock:
Producenten och manusförfattaren Ron Moore berättar om sitt arbete med serien i Wired. Bland annat berättar han hur nöjd han blev med avslutningsavsnittet All Good Things, som han skrev tillsammans med Brannon Braga, trots att det tog extremt kort tid att skriva.
Time uppmärksammar serien med en artikel med rubriken "How Star Trek: The Next Generation Changed Pop Culture Forever". Artikeln ger en historisk genomgång av hur TNG skapades samt hur den påverkade dagens nöjesvärld. Att vi har så många reboots och nytolkningar av gamla serier och filmer i dag beror mycket på TNG, hävdar textförfattaren.
TNG-skådisarna ger också i en annan artikel på Startrek.com sina åsikter vilka de bästa avsnitten i serien är.
Och huruvida TNG-skådespelarna kallar Patrick Stewart för Sir Patrick numera får du svar på här. Patrick Stewart adlades förra året som bekant av den brittiska drottningen.