Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Nyhet

UPPDATERAT: Pilotavsnittet av Star Trek: Discovery väntas kl. 9.00 på måndag

netflix-discovery-framsida_170922.jpg

"Mitt nyhetsflöde är teknologiskt anpassat för ett enda syfte: Att känna på sig när ny Star Trek nalkas. Jag känner att det nalkas nu."

 

Ja, riktigt så är det väl inte Saru säger i den första trailerfilmen för Star Trek: Discovery, men det är så många trekkies går och känner just nu!

 

Vi vet redan att de första två avsnitten av Star Trek: Discovery ska dyka upp på svenska Netflix den 25 september, men det har länge varit oklart vilken tid på dagen vi kommer att kunna börja titta. Tidigt i morse lade dock Netflix upp ett inlägg via det officiella Twitter-kontor @StarTrekNetflix som tycks besvara den frågan:

 

 

Det är värt att påpeka att de sannolikt menar 8.00 CEST, inte CET, eftersom de flesta länder som använder CET under vinterhalvåret (inklusive Sverige) just nu ligger på sommartid (även om det kan vara svårt att tro det av vädret att döma). 7.00 brittisk tid är hur som helst 8.00 svensk tid, så förutsatt att avsnittet visas samtidigt i bägge länderna kan vi vänta oss avsnittet då.

 

Nu är frågan: Hinner man klämma in ett avsnitt innan jobbet, eller kommer veckans första arbetsdag att kännas ännu längre än vanligt?

 

UPPDATERING: Ny tid för premiär - kl. 9.00

 

Netflix har lagt upp en rättelse på Twitter där de skriver att pilotavsnittet kommer att läggas upp först en timme senare än vad de tidigare hade angivit, det vill säga kl. 9.00 svensk tid.

 

Senast i forumet

Bokutgivningar

Det finns inga aktuella utgivningar just nu.

Aktuella träffar

Det finns inga aktuella träffar just nu.

RSS

Vi har lagt ut våra senaste nyheter och uppdateringar i RSS-format.
Vad är RSS?

Laddar... Laddar...
Facebook Twitter