Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Fotonovel #11: The Deadly Years

Skriven av:
Bokserie(r): TOS (Bantam 1967-1981)
Kategori: Skönlitteratur

Navigering

« Boktitel »
« Utgivningsdatum »
Bokserie(r):
« TOS (Bantam 1967-1981) »

Beskrivning

På väg till Stjärnbas 10 besöker Enterprise Gamma Hydra IV. Befolkningen på denna planet visar sig ha drabbats av ett virus som gör att de åldras extremt fort. En gammal person hävdar att hon är i tjugoårsåldern. Senare visar det sig att nästan hela Enterprises besättning har drabbats av samma sjukdom vilket naturligtvis inte är bra då det slutar med att ingen av befälen kan föra befäl över skeppet. Kirk beslutar att Enterprise ska ligga kvar i bana runt Gamma Hydra IV medan man letar efter ett botemedel men en gästande kommendör vill ta skeppet till Stjärnbas 10 och dess medicinska facilitet. När Kirk blir för gammal för sitt jobb tar han befälet och tar ut en kurs genom romulanska neutrala zonen vilket inte är bra. Ska Kirk lyckas rädda Enterprise igen?ÿ

 

Foto-roman med bilder ur Star Trek: Originalseriens avsnitt. Hela serien gavs ut under 1970-talet och hade bilder från de flesta scenerna med pratbubblor i, ungefär som en serietidning. Sammanlagt 12 avsnitt har täckts på detta sätt.

 


Fotonoveller

City on the Edge of Forever |Where No Man Has Gone Before |The Trouble with Tribbles

A Taste of Armageddon |Metamorphosis |All Our Yesterdays |The Galileo 7

A Piece of the Action |The Devil in the Dark |Day of the Dove |The Deadly Years

Amok Time

Star Trek : the motion picture | Star Trek II : the wrath of Khanÿ


Recension

Denna bok har ännu ingen recension. Om du har läst boken och vill tycka till om innehållet, så kan du skriva en recension och skicka in den till oss.

Litteratur presenterad av: Pjotr'k
Omslagsbild
  • Utgiven:
  • Förlag: Bantam Books, USA
  • Språk: Engelska
  • ISBN: 055312028X
Laddar... Laddar...
Facebook Twitter