Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Nyhet

Skjutbana stör Stewart

Patrick Stewart har svårt att få lugn och ro i sin 2,2 miljonerspund lyxvilla ute på landet i Oxfordshire. Orsaken är oljud från den närliggande skjutbanan som Oxfordshire Shooting School driver.

-Det är som att leva i en krigzon, och det gör livet otrevligt, säger han enligt Daily Mail till en lokaltidning i området.

 

-Skjutandet hörs även när dörrar och fönster är stängda, och det har en hemsk effekt på våra djur, fortsätter han.

 

Stewart som köpte villan 2005 vill dock inte att skjutbanan läggs ned.

 

-Vi vill inte att de ska sluta skjuta, men att de genomför förändringar som gynnar det närliggande samhället.

 

Patrick Stewart och hans son Daniel, som hade en gästroll i The Next Generation som Picards son i The Inner Light, har deltagit vid möten med de lokala politikerna. Där har de bland annat klagat på att skjutbanan används vid fler tillfällen per vecka än vad som är tillåtet.

Senast i forumet

Bokutgivningar

Det finns inga aktuella utgivningar just nu.

Aktuella träffar

Det finns inga aktuella träffar just nu.

RSS

Vi har lagt ut våra senaste nyheter och uppdateringar i RSS-format.
Vad är RSS?

Laddar... Laddar...
Facebook Twitter