Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Nyhet

Jorden förväntas vara beboelig i minst 2,5 miljarder år till

Beräkningar som publicerats i tidskriften Astrobiology, och som utgår från jordens avstånd till solen och de temperaturer vid vilka jorden behåller sitt vatten, visar att jorden bör vara beboelig i mellan 2,5 miljarder och 3,25 miljarder år till. Efter denna tidpunkt kommer jorden att befinna sig i solens "heta zon" med hav som dunstat bort. Allt liv kommer att ha försvunnit.

 

Villkoren för människor och andra högre livsformer skulle förstås bli omöjliga långt tidigare. Människan skulle få problem redan vid små ökningar av temperaturen, och nära slutet skulle bara mikrober i nischmiljöer klara hettan.

 

Om vi blir tvungna att flytta till en annan planet är förmodligen Mars det bästa valet. Den ligger nära oss och kommer att befinna sig i den beboeliga zonen till slutet av solens livstid, eller ca. sex miljarder år från nu.

Senast i forumet

Bokutgivningar

Det finns inga aktuella utgivningar just nu.

Aktuella träffar

Det finns inga aktuella träffar just nu.

RSS

Vi har lagt ut våra senaste nyheter och uppdateringar i RSS-format.
Vad är RSS?

Laddar... Laddar...
Facebook Twitter