STARTREK.COM har visat de första bilderna från det första avsnittet i säsong 3 "The Xindi", tillsammans med en bild på T'Pols nya utseende.September:
Den 6 september har både Stockholm Trekkers (ST) och Swedish Trekkers (WCT) (Göteborg) samlingar där de bjuder på allsköns Star Trek. ST har temat Enterprise men har ännu inte avslöjat dagens innehåll. WCT tänker ta sig an det populära temat Tidsresor och har sitt schema annonserat på hemsidan.
Oktober:
Den 1 oktober träffas ST för temat Fyrklöver - kaptener. Den 12 oktober är det leksaksmarknad på idrottshallen bakom Idrottens Hus, Mellersta Stenbocksgatan i Helsingborg. Här brukar det finnas saker av intresse för Star Trek-samlare.
November:
ST har videodag den 1 november. Helgen efter, den 9 november, är det "Malmö internationella nostalgi- och leksaksmarknad" på Kockum fritid i Malmö. Även här finns det saker av intresse för samlare. Den 29 november har WCT sin sista treff för året.
December:
Den 6 december har ST en videodag.
Trekkers i Södra Sverige (TSS) har ännu inte offentliggjort sitt schema för hösten, men de brukar ha en reguljär träff i månaden plus en DS9-träff. Mer om detta senare.
För mer information: Se hemsidorna ovan.
Enterprises första säsong avslutas nu på torsdag den 14/8 med avsnittet Shockwave, del 1. Det är en riktig rysare till avsnitt och eftersom den är tvådelad slutar den med en riktig s.k. "cliffhanger".
Archer leder en grupp från Enterprise ner till en planet med en Paraagan-koloni. Reglerna är rigida hur man skall ta sig ner på planeten, då ett lager av atmosfären är mycket lättantändlig. Något går snett och tetrazinet tänds på, följt av att hela kolonin förintas. När Archer meddelar Starfleet vad som hänt kallas Enterprise hem till jorden igen. På vägen dit, kontaktas kaptenen av en tidigare besättningsman med märkliga kunskaper...
Säsong 2 är planerad för inköp av SVT, men det är i dag oklart när den i sådana fall kommer att visas.
Vi har i första omgången köpt in 26 avsnitt av Star Trek Enterprise som vi visar under sommaren 2003. Planerna är att vi även kommer att köpa in fortsättningen.