Taking Wing (Titan #1)
Recensioner
Mycket bra bok.
Boken sammanbinder många kända karaktärer från serierna och lägger till nya spännande karaktärer. Första halvan av boken inriktar sig väldigt mycket på besättningen och kan vara lite småseg, men i andra halvan börjar det verkligen hända saker och man får en stor inblick i hur det romulanska stjärnimperiet fungerar. Remanerna har också en stor del i boken och man möter även Spock som också han har en stor del av boken.
Jag måste dock säga att man behöver se Star Trek: Nemesis för att hänga med ordentligt i boken. Boken är ett måste för den som gillar Star Trek och gillar de avsnitten där romulanerna är med (vilket jag gör).
Boken är välskriven och har det mesta. Så läs den!
Betyg: 8 av 10
Av Per Almsin
Titan: Taking Wing är den första star trek bok jag läser. Boken är mycket bra och jag rekommenderar den till er som har funderat på att läsa den. Skeppet i boken, USS Titan är ett Lunaklasskepp och har den största blandningen av raser i stjärnflottan så det blir många intressanta händelser.
När det gäller karaktärer är det en del karaktärer från serier och filmer som dyker upp, amiral Ross och Alyssa Ogawa t.e.x. Och många nya karaktärer, varav skeppsdoktorn är min favorit. Och så klart William Riker och Deanna Troi. Handlingen är mycket spännande. Första halvan av boken (ungefär) används för att introducera besättningen. Resten är den spännande handlingen. Man får också en insyn i den romulanska civilisationen (även om det mesta inte är kanon).
Sammanfattningsvis, jättebra bok.
Betyg: 9 av 10
En utmärkt Star Trek-bok.
Den stora variationen av raser ombord på U.S.S. Titan är en grogrund för konflikter/spänningar och gör att den första hälften av boken aldrig känns tråkig. Den första delen handlar nästan enbart om besättningen ombord, vilket dock gör att berättelsen känns lite trög i början.
Men i den andra hälften av boken lyfter berättelsen rejält, med mycket spänning och en "story" som liknar många av de bättre Star Trek-avsnitt vi sett på TV.
Kul är också att många välbekanta personer dyker upp i handlingen, som Tuvok, Spock, Suran, Donatra, och förstås kommendör William Riker och skeppsrådgivaren Deanna Troi.
PS. Enligt ryktena liknar U.S.S. Titan en något större
Prometheus-klassfarkost. En annan bild på Prometheus kan ses
här.
Betyg: 8 av 10
« Tillbaka till litteraturen