Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Årskrönika 2013, del 1: In i mörkret

<< Efter fyra års väntan var det i maj äntligen dags för Star Trek Into Darkness biopremiär. Filmen blev en stor framgång runt om i världen, både intäkts- och kritikermässigt. För första gången var en Star Trek-film mer populär utanför USA. Sverige var inget undantag, och mer än 100 000 biobesökare såg filmen. Även om Into Darkness dominerade nyhetsskörden innehöll dock året mycket mer: DS9 fyllde 20 år, världsrekordet för antal trekkers i uniform slogs på nytt, sonden Voyager 1 lämnade vårt solsystem samt mycket annat.>>

 

Årskrönika del 1 och del 2

 

 

Star Trek Into Darkness

 

Filmen hårdlanseras under vinter och tidig vår

När 2013 startade hade den stora marknadsföringen för Star Trek Into Darkness precis kommit igång. I slutet av 2012 släpptes den första trailern och produktionsteamet gick ut med att Benedict Cumberbatch spelade en rollfigur som hette John Harrison, vilket väckte stora spekulationer huruvida det var hans sanna identitet. Men mer om det senare.

 

I stället var första stora nyheten om filmen både hjärtevärmande samtidigt som tragisk. Den cancersjuke trekkern Daniel Craft

hade via en vän fått sin sista önskning spridd på nätet: att han ville se Into Darkness. I början av året knackade därför JJ Abrams på Crafts lägenhet med en dvd-kopia av filmen. Craft fick alltså glädjande nog sin önskan uppfylld och såg en tidig variant av filmen tillsammans med frun dagarna innan han gick bort.

 

Något som var nytt för Into Darkness och speglar hur användningen av Internet markant har ändrats sedan Star Trek (2009) var att Paramount lanserade en app för smartphones. Alice Eve, som spelar Dr. Marcus i Into Darkness, presenterade appen på CES-mässan i Las Vegas. Eve skulle sedan förekomma mycket i marknadsföringen under våren.

 

I början av februari fortsatte hårdlanseringen av Into Darkness när Paramount köpte dyr reklamtid vid Super bowl, som är finalen för amerikansk fotboll i USA.

 

Det som diskuterades flitigt bland trekkers under slutet av vintern var huruvida Cumberbatch verkligen spelade Harrison eller om det var en täckmantel för Khan. Skådespelarna förnekade dock att Cumberbatch var Khan. Det hindrade dock inte fans från att spekulera. Flera teorier las fram, bland annat att han spelade en ättling till Khan.

 

Alla var dock inte positiva till Into Darkness och vart JJ Abrams och company tagit Star Trek. LeVar Burton, LaForge i TNG, kritiserade den alternativa tidslinjen skarpt i februari. Han skulle sedan under sommaren även att kritisera filmen när den väl släpptes.

 

I mars släpptes nyhetsbomben att Sverige skulle visa Into Darkness på bio en vecka innan USA. För första gången fick vi svenska trekkkers se filmen innan våra amerikanska vänner. (Tiderna har alltså förändrats rejält sedan 1990-talet när vi fick vänta sex månader efter USA-premiärerna för att få se First Contact och Insurrection på svensk bio...)

 

Hajpen för Into Darkness slog samma månad nya rekord när Total Film stack ut hakan och trodde att filmen skulle spela in över 800 miljoner dollar. Alltså mer än dubbelt så mycket som den förra filmen. Tyvärr skulle det dock visa sig vara lite väl optimistiskt.

 

Att Paramount dock satsade på att ökade intäkterna på den internationella marknaden och även i Sverige visade sig i tidigt i april när utvalda filmjournalister fick se 30 minuter ur Into Darkness på en specialvisning i Stockholm. I London storsatsade man också på att lansera filmen och lät Stjärnflottans symbol lysa upp kvällshimlen i samband med Earth hour i slutet av mars.

 

Vi såg även mer och mer svensk marknadsföring under april, bland annat dekorerades Filmstaden Sergels trappa med Into Darkness-affischen. Något som få Stockholmstrekkers missade. Och Star Trek Databas kunde stoltsera med en världsexklusiv nyhet: den första recensionen av Into Darkness. Vår forummedlem RoLaren citerade i ett inlägg en vän som arbetar med internationell översättning. 4 av 5 som film och 3 av 5 som Star Trek-film blev betyget.

 

I mitten av april började skådespelarna hårdlansera filmen. Bland annat gjorde Chris Pine och Zachary Quinto gjorde bland annat en mycket läcker entré på MTV-galan, där de steg ut ur en vägg som liknade den trasiga husvägg som frekvent förekommit på Into Darkness filmaffischer.

 

Ungefär samtidigt färdigställdes också filmen med att lägga på ljudeffekter och fixa ljudmixen. Det var i sista sekunden för bara en dryg vecka senare var det dags för världsturné för JJ Abrams och skådespelarna.

 

Into Darkness bioresa

den 23 april hade Into Darkness världspremiär i Sydneys operahus i Austrailen. Premiären var startskottet på för en världsturné som tog filmen till: Moskva, Berlin och det som faktiskt var den officiella världspremiären: visningen i London.

 

I Sverige skulle den officiella premiären ske först den 10 maj, och för många av oss kändes det som en olidligt lång väntan. Genom ett samarbete med United International Pictures (UIP) fick dock flera av Star Trek Databas redaktörer äran att gå på pressvisningen i Stockholm den 7 maj, och dessutom fick vi tio biljetter att lotta ut bland våra medlemmar. Således blev vi också bland de första i Sverige att recensera filmen (men långt ifrån de sista).

 

De svenska recensionerna var goda och Into Darkness fick generellt betyget 4 av 5. Det genomsnittliga betyget bland svenska filmkritiker blev 3,6 av 5, vilket tangerade snittet som Star Trek fick för fyra år sedan. I antal sålda biljetter och intäkter såg Into Darkness en markant ökning här hemma jämfört med den föregående filmen. Into Darkness blev den första Star Trek-filmen som sålde mer än 100 000 biobiljetter i Sverige. Totalt såldes 101 000 biljetter, och filmen spelade in 1,8 miljoner dollar, vilket är nästa dubbelt så många dollar som Star Trek (2009).

 

I USA premiärvisades filmen den 16 maj, vilket var en dag efter att astronauterna ombord på den internationella rymdstationen (ISS) fick filmen uppstrålad. Tillbaka på jorden var förhoppningarna var stora för en rekordöppning intäktsmässigt i USA. I synnerhet eftersom det var den första Star Trek-filmen som visades i vanlig 3d samt imax-3d. Förhandsspekulationerna spådde att filmen skulle spela in över 100 miljoner dollar under de första fem dagarna. Därför var många besvikna filmen hamnade på "bara" 84 miljoner dollar dessa dagar i maj. Detta trots att filmen fick utmärkta recensioner, både bland professionella kritiker och vanliga biobesökare. Filmen blev i USA inte den stor succé trekkers hade hoppats på. Filmen spelade in respektabla 228 miljoner dollar, men det var en liten besvikelse. Filmens intäkter var mindre än Star Trek som stannade på 257 miljoner dollar 2009. Detta trots att 3d-biljetter kostar mer. Med andra ord var det färre amerikanska biobesökare 2013 som ville se Trek än 2009.

Paramounts moderbolag Viacom förklarade det med att konkurrensen från andra blockbusters var hårdare den här gången.

 

Into Darkness lyckades dock spela in 467,4 miljoner dollar totalt, vilket var nytt rekord för en Star Trek-film och en hedervärd fjortonde plats på den globala intäktslistan för 2013. De stora ökningarna intäktsmässigt skedde i stället utanför USA och främst i Asien. När de internationella intäkterna i slutet av sommaren passerade USA:s intäkter var det på grund av den japanska marknaden. Men grunden för den internationella framgången las i Kina där filmen spelade in 57 miljoner dollar, vilket var en rejäl ökning jämfört med en förra filmen som drog in 8,5 miljoner dollar i Mittens rike. Överlag såg vi små till stora ökningar runt om i världen. Slutresultatet för filmen är därför att det är den första Star Trek-filmen där merparten av intäkterna kom från marknader utanför USA.

 

Into Darkness blev en tidig julklapp...och filmens resa fortsätter nästa år

Redan den elfte september släpptes Into Darkness filmen på dvd och blu-ray, bara drygt en månad efter filmen hade slutat att visas på bio i Sverige. iTiderna när vi måste vänta ett halvår från att se filmer hemma lagligt efter biobesöket verkar alltså för alltid över. Det tidiga släppet gladde många trekkers. Samtidigt var det många som blev besvikna över att extramaterial som dokumentärer om hur filmen skapades samt filmmakarnas kommentatorspår spriddes ut över en rad olika medium. För att få se allt som krävdes att man köpte olika dvd:er, blu-rays och digitala versioner.

 

Star Trek Into Darkness lyckades inte imponera lika mycket som Star Trek (2009) gjorde på olika juryer som nominerar filmer till priser. Den enda stora nomineringen filmen fick var som bästa film samt som bästa filmduo (för Kirk och Spock) på People Choice´s awards som avgörs tidigt 2014. Med andra ord blir det dessvärre nog ingen Oscar för Into Darkness nästa år.

 

I stället får vi trekkers se fram emot en mycket speciell visning av Into Darkness i maj 2014, då filmen kommer att visas med tillsammans med en symfoniorkester i Royal Albert Hall.

 

 

Star Trek 13 kommer förmodligen 2016

 

Nästa år får vi anta att nyhetsflödet kommer att fokusera på den trettonde Star Trek-filmen. Även om inget är klart ser det mesta ut som vi får vänta tills 2016 och när Star Trek firar 50 år för nästa film. Eftersom JJ Abrams skall regissera nästa Star Wars-film, som släpps 2015, så förväntade sig de flesta att han inte skulle återvända som regissör för Star Trek 13. Redan innan Abrams officiellt bekräftade detta i september steg Bryan Singer (X-men) fram i mars och erbjöd sina tjänster.

Andra som ryktades för regissörsstolen under hösten 2013 var Joe Cornish (Attack the block), Jon Chu (GI Joe 2) samt kanske den hetaste kandidaten: Rupert Wyatt (Rise of the planet of the apes).

 

Ett annat rykte som dök upp under sommaren var att manusförfattarduon Roberto Orci och Alex Kurtzman skulle lämna över till pennan till Ashley Edward Miller och Zack Stentz, som bland annat skrivit X-men first class. Detta dementerades dock snabbt. Men i december visades det sig dock att det fanns viss sanning i sommarens rykten: den relativt okända duon J.D. Payne och Patrick McKay ska skriva filmen tillsammans med Roberto Orci. Kurtzman ska inte alls vara involverad utan lämnar för andra projekt.

 

 

Världsrekord för antal trekkers i uniform återvände till USA

 

En årlig Star Trek-tradition är minst ett nytt världsrekord för antal trekkers som klär sig i Star Trek-uniform, eller klär ut sig till en utomjording från någon av serierna. Varje år sedan 2010 har rekordet slagits, och 2013 var inget undantag. På Creations Las Vegas-konvent i augusti snuvade mestadels amerikanska trekkers Europa på världsrekordet. 

Det nya rekordet lyder 1085 stycken utklädda Star Trek-fans och är cirka 20 fler än när det förra rekordet som sattes på Star Trek Destination London hösten 2012. Till publikens stora jubel i Vegas var den siste som räknades ingen mindre än Terry Farrell, som spelade Dax i Deep Space Nine. Nu återstår att se om Europa kan ta tillbaka rekordet nästa år när Star Trek Destination hålls i Frankfurt, Tyskland.

 

 

Fortfarande inget konkret om en sjunde serie

 

Det är över åtta år sedan Enterprise slutade sändas på teve, och trots många förslag genom åren för en sjunde serie verkar det vara stendött. Samma visa var det 2013. En ljusglimt av hopp kom dock i mars när Paramount tillkännagav att de kommer att börja producera tv-serier igen efter flera års uppehåll. Först ut ska vara en serie baserad på en filmserie. Vilken det var nämndes dock aldrig.

Under året avslöjades också att JJ Abrams faktiskt velat göra en ny Star Trek-serie för teve. Men projektet realiserades inte på grund av rättighetsbråk mellan olika bolag inom Viacomkoncernen. Abrams la därför istället allt fokus på filmerna. 

 

 

Deep Space Nine firade 20 år

 

Deep Space Nine sändes för första gången på amerikansk teve den tredje januari 1993. Vi önskar serien minst 20 goda år till.

 

 

[b]Suecica Astrum Erratus Premium 2013[/b]

 

"Äntligen!" brukar Gert Fylking utbrista med ironi när Nobelpriset i litteratur utdelas varje höst. Men svenska trekkers utbrast "Äntligen!" på fullt allvar i april 2013 när Science-fiction-bokhandeln överlägset vann Suecica Astrum Erratus 2013. Faktum är att ingen vinnare har varit så överlägsen sedan priset instiftades 2009. På andra plats kom West Coast Trekkers och på tredje plats Trekkers i södra Sverige. 

 

 

Personuppdateringar

 

  • Patrick Stewart gifte sig i september på nytt och hela TNG-besättningen var med vid högtiden som dessutom leddes av skådespelaren Ian McKellen. 
  • George Takei har börjat en ny bana, som rådgivare kring tekniska prylar. I webbserien Takei´s Take skall han framledes tipsa världens medborgare om olika tekniska framsteg i vardagen. 
  • Heidi & Rod Roddenberry fick i augusti sonen Zale Eugene Roddenberry, således barnbarn till Gene Roddenberry. Välkommen till världen!
  • På prishyllan uppmärksammar vi den svenske kompositören Christian Wolff som fick priset för bästa originalmusik av sajten Trekmovie för Star Trek-fanvideon The future begins

 

In Memoriam

 

Star Trek är ett enormt fenomen, och man hänförs ibland av just hur många människor som arbetat med det genom åren. Detta innebär sorgligt nog att vi varje år måste ta farväl till flera av dem; vi sörjer deras bortgång, men känner oss samtidigt lyckligt lottade som har fått ta del av deras verk.

 

Vi minns de skådespelare som har gått bort: Malachi Throne och Peter Duryea, som var med redan från början, med roller i pilotavsnittet "The Cage". Katharine Woodville, som spelade Natira i det klassiska TOS-avsnittet "For the World is Hollow and I Have Touched the Sky". Michael Ansara och Joseph Ruskin, vars framträdanden som klassiska fiender bara var början på långa karriärer i Star Trek-universumet. Och till sist minns vi även Victor Lundin ("den första klingonen"), Charles Cooper (Korrd, K'mpec), Kim Hamilton (Songi), Ed Lauter (Lt.Cmdr. Albert) och James Avery (General K'Vagh).

 

Men det är inte bara skådespelare som behövs för att sätta ihop ett Star Trek-program. Det krävs författare att skriva berättelser, och i år har vi mist såväl manusförfattaren och sci-filegendaren Richard Matheson som den populära romanförfatterskan A.C. Crispin. Det krävs folk som jobbar bakom kulisserna, och därför sörjer vi även rollsättaren Marvin Paige, produktionsmanagern Marty Hornstein och sist men inte minst Lou Scheimer, vars tecknade serier förgyllde många av våra barndomar. Och det går inte att arbeta bakom kulisserna om det finns kulisser att arbeta bakom, och därför minns vi även de prisbelönade kulissdekoratörerna James Mees och Leslie Frankenheimer.

 

Men det finns mer i Star Trek-universumet än vad som ryms på våra TV-skärmar, och det finns tusentals personer som arbetar med att sprida Star Trek-glädje på andra sätt. Därför vill vi även passa på att uppmärksamma Alberto Lisiero, som grundade Italiens ledande Star Trek-tidning, och John Deishley, som under tio års tid underhöll besökare till Star Trek: The Experience i rollen som General Motog. 

 

 

Litteraturåret 2013

 

Eftersom filmen Star Trek Into darkness kom i maj fick självklart en del av litteraturutgivningen ett fokus på det filmrelaterade materialet. Januari-april gavs serietidningen Countdown to darkness ut och den gav en hel del vinkar om och bakgrund till filmen. Även många faktaböcker kom ut kring filmen, där några av dem även var riktigt bra. 

 

12 skönlitterära böcker har getts ut under året och det var särskilt roligt att få återse Star Trek: Enterprise med boken Rise of the federation: A choice of futures. Det var 1½ år sedan vi såg en bok från denna era och vi får alltså här se början på skapandet av den allians som vi sedermera lärt känna som Federationen. 

 

The fall är en serie av fem böcker som gavs ut under hösten och som, tvärt emot Enterprise-boken, visar på Federationen under en av sina värsta perioder, där så mycket av Federationens grundvalar skakas om att vi faktiskt inte är säkra på att någonting kommer att stå kvar. Det här är en serie som gärna kan ses i förhållande till den politiska situationen i USA efter den 11 september 2001, där en svår attack mot nationen leder till anklagelser och alienering både inom och utom nationen. Star Trek-författande när det är som bäst!

 

I övrigt är det inom Originalserien som vi har sett de flesta böckerna, med 5 utgivna böcker under året. Bara en av dessa böcker var riktigt bra och kan rekommenderas, From history's shadow, som utspelar sig under 1900-talet och är en riktig fräsch bild av den amerikanska historien sett ur ett perspektiv som man annars inte väntat sig. 

 

Så även om utgivningen inte är så stor som för några år sedan finns det många spännande böcker att läsa och som både utmanar och underhåller läsaren. Det finns gott hopp om framtida utgivning!

 

Under år 2014 har vi bland annat att se fram emot nya böcker inom ENT och VOY, samt flera böcker som exklusivt ges ut som eBöcker!

Författare:
Text markerad med denna färg är ej kanon
Laddar... Laddar...
Facebook Twitter