Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Nyhetsarkiv - Oktober, 2010

Michael Giacchino listar sina största höjdpunkter i karriären

Av Pjotr'k , skriven 10-10-31, kl: 08:58
Kategori(er): Filmer: 11 Star Trek, Övrigt: Personer

Michael Giacchino, som komponerade musiken till  Star Trek, har i en intervju med Variety listat sina absoluta höjdpunkter i sin karriär. Flera av dessa är starkt sammankopplade med J.J. Abrams. Läs mer i Variety-intervjun (se under "källa").

 

  • Medal of honor (videospel, 1999) - med ett rejält godkännande från Steven Spielberg där han sade "Du komponerade sanningen".
  • Alias (TV-serie, 2001) - E-brevet från J.J. Abrams där Giacchino trodde att någon skojade med honom.
  • The incredibles (film, 2004).
  • The Muppets "Wizard of oz" (film, 2005)
  • Mission impossible III (film, 2006) - han mötte här originalseriens kompositör Lalo Schifrin, en av Michael Giacchinos hjältar.
  • Ratatouille (film, 2007)
  • Cloverfield (film, 2008) - han övertygade J.J. Abrams om att det åtminstone skulle behövas ett avslutande musikstycke i denna film utan musik.
  • Star Trek (film, 2009) - skrämmande att jobba med något som varit en så stor del av hans barndom.
  • Up (film, 2009)
  • Academy awards (2009) - han dirigerade här orkestern vid invigningen där Hugh Jackman och Anne Hathaway sjöng, hans tanke när han stod där var "Vad har jag nu gett mig in i".

Batman 3 släpps bara tre veckor efter Star Trek 12

Av Aike , skriven 10-10-30, kl: 10:43
Kategori(er): Filmer: 12 Into darkness, Övrigt: Fantasy, Övrigt: Personer

Nästa Star Trek-film får hård konkurrens om biobesökarna sommaren 2012. För även Batman återvänder till bioduken samma sommar.

 

Den tredje Batmanfilmen, The Dark Knight Rises, släpps enligt IMDB den 20 juli, bara tre veckor efter Star Treks öppningsdatum den 29 juni. Tidigare är det även klart en ny Spindelmanfilm släpps den tredje juli. 

Enligt Moviehole håller Batmanfilmernas regissör Christopher Nolan just nu på att söka efter en kvinnlig huvudrollsinnehavare, vilken ryktas ska spela Catwoman. Ett annat rykte är att Tom Hardy, som spelade Shinzon i Nemesis, får en roll i filmen. Hardy arbetade senast med Nolan i sommarens storsuccé Inception.

Avatar 2 släpps 2014

Av Aike , skriven 10-10-30, kl: 10:15
Kategori(er): Övrigt: SF

Uppföljaren till förra årets mest populära film, Avatar, släpps i december 2014, säger regissören James Cameron i ett pressmeddelande, enligt LA Times.

För del tre behöver vi dock inte vänta lika länge, eftersom den släpps redan 2015. Filmerna kommer alltså precis som Tillbaka till framtiden 2 och 3 samt Matrix 2 och 3 att filmas samtidigt.

 

Uppföljarna har emellertid en del att leva upp till, då ettan bland annat spelade in mer än 2,7 miljarder dollar på bio och fick nio Oscarsnomineringar.

Kineserna har byggt världens snabbaste dator

Av Fleetadmiral , skriven 10-10-29, kl: 20:08
Kategori(er): Övrigt: Teknik och vetenskap

Kineserna kommer på bred front inom många områden. Nu senast har man slagit amerikanerna på fingrarna med en dator som är 25 % snabbare än Cray XT6 Jaguar (världens tidigare snabbaste dator). Superdatorn med namnet Tianhe-1A klarar upp till 2,5 petaflops och använder en heterogen arkitektur med 7 168 parallellt arbetande NVIDIA® Tesla™ M2050 GPU:er, 14 336 Intel® Xeon™ X5670 multikärns-CPU:er och 2 048 NUDT FT1000 heterogena CPU:er. Minneskapaciteten är 98 TB och operativsystemet Linux.

 

Datorn är placerad vid National Supercomputer Center i Tianjin och kommer i första hand att användas för vetenskapliga beräkningar.

Take That-stjärna kommer ut som trekker

Av Aike , skriven 10-10-28, kl: 09:19
Kategori(er): Allmänt om Star Trek, Övrigt: Personer

Gary Barlow, sångare och låtskrivare, för det enormt populära 90-talspojkbandet Take That är en trekker. Det skriver tidningen Mirror. Barlow ska ha kallat sig själv för gruppens kapten Kirk, gruppmedlemmen Jason Orange för Spock och sångaren och superkändisen Robbie Williams för gruppens "cling-on". Take That har just nu en återföreningsturné.

Caprica läggs ner

Av Aike , skriven 10-10-28, kl: 09:07
Kategori(er): Övrigt: SF

SyFy lägger ner Caprica, rapporterar Trekmovie.com. Orsaken är urusla tittarsiffror, till exempel sågs det senaste avsnittet enbart av knappt 800 000 amerikanska tittare.  

 

Caprica är som de flesta säkert känner till en spinoff-serie till Battlestar Galactica, och är skapad av före detta Star Trek-manusförfattaren Ron Moore.

Men även om Caprica floppat, så finns det hopp för mer Battlestar, då SyFy har beslutat att producera tv-filmen Battlestar Galactica: Blood & Chrome. Den kommer att handla om en ung William Adama och utspelar sig tjugo år efter Caprica, och fyrtio år före serien Battlestar Galactica. Blir tv-filmen framgångsrik kan den leda till en ny tv-serie, uppger sajten.

Premiär för Unstoppable med Chris Pine

Av Aike , skriven 10-10-28, kl: 08:49
Kategori(er): Filmer: 12 Into darkness, Övrigt: Personer

Igår var det premiär för Unstoppable med Chris Pine och Denzel Washington i huvudrollerna. Nyhetsbyrån AP rapporterade från filmpremiären, vilket du kan se nedan. Förutom Pine och Washington intervjuas även regissören Tony Scott och den kvinnliga huvudrollsinnehavaren Rosario Dawson. Dawson är för övrigt en stor trekker och har bett att få vara med i nästa Star Trek-film. Svensk premiär för Unstoppable blir det i november.

 

Bilar av årsmodell 2035

Av Fleetadmiral , skriven 10-10-26, kl: 23:04
Kategori(er): Övrigt, Övrigt: Teknik och vetenskap

Under Los Angeles bilmässa nyligen visades konceptbilar som kan bli aktuella på 2030-talet. Den ena konstruktionen mer fantastisk än den andra. Här fanns bilar som drivs på luft, el från solceller eller biobränsle (BioNectar4534 som odlas fram) med noll utsläpp. Bilarna byggs i "ultra-lätt" kolfiber, bioplast eller annat organiskt material, och däcken är i uretanplast. Ingen av bilarna väger över 500 kg. Den som lever år 2035 får väl se hur väl spådomarna kommer att stämma överrens med verkligheten...

 

De som ställde ut var GM, Mercedes-Benz, Volvo, Toyota, Honda, Mazda och Nissan.

 

[Bilden visar GMs bidrag Cadillac Aera]

Khan är inte med i nästa Star Trek-film

Av Aike , skriven 10-10-26, kl: 20:20
Kategori(er): Filmer: 12 Into darkness, TOS

Khan kommer inte vara med i nästa Star Trek-film, hävdar Devin Faraci vid Badass news. Han påstår sig fått ett mejl från någon nära producenten JJ Abrams som skriver att filmen inte kommer att ha en traditionell fiende. Men väl en klassisk Star Trek-figur eller art från originalseriens första säsong.

 

I mejlet står följande:

 

"Det är definitivt en figur som kommer få TOS-fans att bli upprymda. Tänk på namn som Harry Mudd eller Trelane eller Gary Mitchell eller talosier eller hortan. Det är faktiskt en av dem jag namngav."

 

Så med andra ord är klingonerna liksom romulanerna uteslutna, trots att de också dök upp under TOS första säsong. För er som behöver en uppfriskning vilka de olika figurerna i mejlet är, så kommer det här:

 

  • Harry Mudd dyker upp i två TOS-avsnitt (Mudd´s Women och I, Mudd) och är en bedragare och småskurk som främst ägnar sig åt att försöka sälja kvinnor till gruvarbetare runt om i galaxen.
  • Trelane är med i the Squire of Gothos och är en omogen gudliknande varelse som vissa hävdar är en släkting till Q.
  • Gary Mitchell är Kirks gamla kurskamrat från Stjärnflotteakadmien som blir förvandlad till en supermänniska med övernaturliga krafter när Enterprise korsar den galaktiska barriären i Where no man has gone before.
  • Talosier är arten som kidnappar kapten Pike i piloten The Cage.
  • Hortan är en varelse som lever i på en gruvplanet i avsnittet The devil in the dark.

Hundraårsstjärnskepp ska ta människor till andra världar

Av Fleetadmiral , skriven 10-10-25, kl: 19:21
Kategori(er): Övrigt: Teknik och vetenskap

NASA och DARPA planerar att bygga något man kallar Hundred-Year Starship, som ska ta människor till andra världar och lämna dem där för alltid.

 

NASA och DARPA har hittills investerat över 1 miljon dollar i projektet som förordar en typ av interplanetariskt rymdskepp som, i Star Trek-anda, ska ta astronauter till bl.a. Mars och sedan lämna kvar dem där resten av sina liv, dock inte helt åt sitt öde. Man planerar att sända obemannade skepp med materiel och livsmedel löpande efter att kolonin har etablerats.

 

Man förväntar sig att astronauterna skapar en industri på planeten som kan utvinna vatten, livsmedel, mineraler och andra kemikalier. Astronauterna skall uppföra sina egna byggnader och själva forma sina liv. Att lämna astonauterna strandsatta på en annan planet, innebär förstås inte att man aldrig kommer att hälsa på dem.

 

Genom att resan bara går i en riktning kan man göra väldiga ekonomiska besparingar.

 

Den stora frågan är förstås: Vilka är villiga att för alltid lämna jorden?

 

På detta verkar svaret vara: Åtskilliga. Fysikprofessorn Schulze-Makuch vid Washingtons universitet säger t.ex. för sin del att han skulle göra det - om han fick chansen - men bara efter att hans barn vuxit upp.

Paramount förlorar rättigheterna till Iron man och the Avengers

Av Aike , skriven 10-10-25, kl: 16:56
Kategori(er): Allmänt om Star Trek, Filmer: 12 Into darkness, Övrigt: Fantasy

Paramount förlorar rättigheterna att distribuera Iron man 3 och The Avengers, eftersom Marvel numera ägs av Disney, skriver bolagen i ett gemensamt pressmeddelande.

Disney betalar Paramount 115 miljoner dollar för rättigheterna till att distribuera och marknadsföra filmerna globalt.

 

Iron man-filmerna, där del två släpptes i maj i år, har varit en flaggskeppsfranchise för Paramount. Uppgörelsen innebär med andra ord att Star Trek och den tolfte filmen blir viktigare för bolaget, eftersom det är en av få franchises som det äger.

 

Paramount kommer dock att distribuera Marvelfilmerna Captain America och Thor som släpps nästa år.

Star Trek-skådespelare åtalad för mordförsök

Av Aike , skriven 10-10-24, kl: 06:20
Kategori(er): TOS, Övrigt: Personer

Victoria Rathgeb, 66, som gästspelade i TOS-avsnittet Assignment Earth är åtalad för mordförsök, skriver LA Times.

 

Hon anklagas för att ha skjutit sin man med en pistol i deras gemensamma lägenhet i Hollywood. Maken är allvarligt skadad och ligger på sjukhus.

Enligt LA Times har paret som varit gifta i tjugo år ofta grälat.

 

Rathgeb som hette Victoria Vetri när hon var med i TOS på 60-talet har en gedigen karriär bakom sig inom tv med bland annat roller i Mission Impossible och Wagon Train. Hon utsågs även 1968 till Playmate of the year i tidningen Playboy. I Star Trek spelade hon, Isis, som var Gary Sevens katt som kunde byta skepnad från just katt till människa.

Svd: "Svensk science fiction på väg in från kylan"

Av Aike , skriven 10-10-23, kl: 06:28
Kategori(er): Övrigt: SF

Statusen för science fiction ökar, skriver Svenska dagbladet i samband med att Harry Martinssons rymdepos Aniara har haft teaterpremiär i Stockholm.

 

Litteraturvetaren John-Henri Holmberg menar att sf har haft låg status i Sverige på grund av den är "genomgående individualistisk, teknikpositiv och innehåller ett central element av expansion ut i rymden, sådant som strider mot den svenska nationella utopin om folkhemsbygget". Han fick själv till exempel inte i doktorera i ämnet, eftersom hans professor inte ansåg att genren var riktig litteratur. Men nu ser han en ändring, eftersom andra illa sedda genrer som skräck och kriminallitteratur har blivit rumsrena.

 

En annan som ser samma förändring är Peter Öberg, som är ansvarig för sf-bloggen Spektakulärt. Han nämner att det kom två påkostade svenska sf-filmer förra året: Metropia och Kenny begins.

-Genombrottet för skräckgenren kanske flödar över på andra kulturyttringar som setts som lite udda. Det börjar ljusna för science fiction, säger han till Svd.se.

 

Hela artikeln: "Svensk science fiction på väg in från kylan" finns här.

En grupp extremt avlägsna galaxer visar rester från den Stora smällen

Av Fleetadmiral , skriven 10-10-20, kl: 22:14
Kategori(er): Övrigt: Teknik och vetenskap

Galaxerna är så långt bort att de fortfarande omges av en slöja av den ogenomskinliga vätgas som fyllde hela universum de första 800 miljonerna åren efter den Stora smällen. Galaxerna formades bara 600 miljoner år efter att universum skapades och befinner sig 13,1 miljarder ljusår bort. Längre bort kan vi inte ens teoretiskt se eftersom de allra första galaxerna, från ca. 150 miljoner år efter den Stora smällen, är inhöljda i en ogenomskinlig dimma.

 

Den avlägsna galaxhopen upptäcktes av ett lag astronomer med hjälp av ESOs Very Large Telescope (VLT) i Chile.

 

[Klicka på bilden för förstoring]

Lindelof: "Besättningen och inte skurken är fokus för nästa film"

Av Aike , skriven 10-10-17, kl: 17:54
Kategori(er): Filmer: 12 Into darkness

Producenten Damon Lindelof följer med i diskussionen på nätet om vem som ska vara skurken i Star Trek 12. Men att ge besättningen plats är det viktigaste.

-Star Trek handlar inte om skurkarna, utan om besättningen och deras relation med varandra. Om skurken hjälper till med det och gör dem levande, då har vi slagit en home run, säger han till Collider.com.

 

Angående filmen så twittrade manusförfattaren Roberto Orci tidigare i veckan att de nu har börjat att skriva manuset till nästa Trekfilm som har premiär i juni 2012.

Ny serie i Star Trek: Online släpps i morgon

Av Fleetadmiral , skriven 10-10-15, kl: 20:04
Kategori(er): Quarks: Spel: Star Trek Online

I morgon lördag klockan 20:00 så skall den andra "serien" till Star Trek: Online släppas. Precis som den första serien "Serie 1: Breenerna" kommer den att innehålla fem avsnitt/uppdrag. Denna gång så återvänder de livsenergiätande devidianerna, kända från TNG-dubbelavsnittet Time's Arrow. De kommer med en plan som skulle förändra vår del av galaxen för alltid om den genomförs. Serien heter också inte helt oväntat "Serie 2: Devidianerna".

 

Nedan följer synopsen för serien: 

Tusentals officerare ur Stjärnflottan och den klingonska försvarsstyrkan har dött i slag inom den neutrala zonen. Förstörelsen har dragit till sig uppmärksamhet från devidianerna - en rovdjursliknande mer eller mindre okänd art som har förmågan att undkomma oupptäckt - som använder kaos som täckmantel för att bringa död och förintelse. Denna gång har de dock som mål att inte bara utföra gerillaliknande räder, utan att på bred front angripa och ta över regioner i hela kvadranten. Du måste stoppa dem innan detta sker!

Pegg om sin självbiografi: "Jag är en hycklare"

Av Aike , skriven 10-10-14, kl: 17:29
Kategori(er): Quarks: Litteratur, Övrigt: Personer

 

Simon Pegg, 40, släpper nu sin självbiografi, trots att han hatar när andra kändisar gör det.

- Jag är en extrem hycklare, säger han till BBC.

 

Biografin som heter Nerd Do Well handlar inte bara om hans filmkarriär, utan också om hans privatliv och barndom.

- Jag är väldigt privat och när jag nu tittar på boken så tänker jag: "Herregud vad har jag gjort, det får mig att svettas lite grann".

 

Till skillnad från de flesta andra kändisbiografier, så har Pegg ingen spökskrivare.

- Jag har skrivit varenda ord själv. Det var ren kärlek.

Vi behöver snart två jordar

Av Fleetadmiral , skriven 10-10-14, kl: 00:34
Kategori(er): Övrigt: Teknik och vetenskap

Koldioxidföroreningen av atmosfären och överutnyttjandet av jordens naturresurser har nått en så kritisk nivå att vi skulle behöva en andra planet för att möta våra behov till 2030. Det sade världsnaturfonden (WWF) på onsdag vid en FN-konferens om biologisk mångfald.

 

Enligt rapporten från WWF levde år 2007 knappt 7 miljarder människor 50 procent över tillgångarna (dvs. ovanför tröskeln för ett status quo i förhållande till jordens resurser).

 

"Även med blygsamma prognoser för befolkningsökningen, konsumtionen och klimatförändringarna, så kommer mänskligheten år 2030 att behöva kapaciteten hos två jordar för att absorbera överskottet i koldioxid och klara förbrukningen av naturresurser", varnade experterna på konferensen.

Zombier attackerar Star Trek-universat igen

Av Pjotr'k , skriven 10-10-09, kl: 23:41
Kategori(er): Quarks: Litteratur, TOS
Än en gång blir Star Trek-universat attackerat av zombier. I september kom boken Night of the living trekkies ut på ett oberoende förlag och nu går serietidningsförlaget IDW ut med nyheten att zombier på en och samma gång kommer att attackera universumen för Star Trek, G.I. Joe, Ghostbusters och Transformers. Allt i olika serietidningar som börjar ges ut i januari. Läs mer i vår litteraturartikel om Star Trek: Infestation.

Cirroc Lofton öppnar kafé

Av Aike , skriven 10-10-08, kl: 21:44
Kategori(er): DS9, VOY, Övrigt: Personer
Cirroc Lofton (Jake i DS9) har öppnat ett kafé, berättar han för Startrek.com. Det heter passande nog Café Cirroc och ligger i Culver City, Los Angeles.

Lofton säger också att han ska ge ut en skiva i december och att han kommer att uppträda själv på sitt kafé i framtiden. Han kommer även att ibland synas bakom disken. Lofton är dock inte den enda före detta Star Trek-skådisen som gett sig in i branschen: Jeri Ryan (Seven) driver sedan några år tillbaka också en restaurang med sin franske make i Los Angeles.

Logan och Spiner skrev även manus för en femte TNG-film

Av Aike , skriven 10-10-06, kl: 17:28
Kategori(er): Filmer: 10 Nemesis, TNG, Övrigt: Personer
Manusförfattaren John Logan som skrev Nemesis och Brent Spiner (Data) hade även börjat på ett manus för en femte och sista TNG-film. Det berättar Patrick Stewart för Startrek.com.

- Det skulle ha varit ett riktigt avsked till Next generation, men skulle också ha involverat andra historiska aspekter av Star Trek. Jag kan inget om detaljerna eftersom projektet inte var mitt.

När sedan Paramount annonserade att det inte skulle bli någon ytterligare film, så accepterade Stewart detta.
- Jag är mycket stolt över det arbete vi gjorde i serien och filmerna, men jag vill inte återvända till det.

Moderat riksdagsledamot jämför Sverigedemokraternas politik med borgerna

Av Aike , skriven 10-10-06, kl: 01:54
Kategori(er): Allmänt om Star Trek, Övrigt: Personer
Nye moderate riksdagsledamoten Hanif Bali, 23, från Solna tänker på borgerna när han diskuterar Sverigedemokraternas (sd) invandringspolitik på sin blogg. Orsaken är att partiet vill assimilera invandrare i stället för integrera dem i det svenska samhället.

Sverigedemokraterna vill därför bland annat inte tillåta främmande arkitektur eller hemspråksundervisning i Sverige.
Så här skriver Bali om det:

Okej Okej låt oss anta att vi köpte SD:s problemformulering och låter dem ”assimilera” (är det bara jag som tänker på Borgs från StarTrek?) invandrarna. Men de föreslår ju inget som tvingar dem att assimilera sig, att någon moské inte blir byggd och att någon lokal grekisk förening läggs ner bidrar ju inte till att människor lär sig språket, kulturen och skaffar sig jobb. SD är dåliga på att vara SD till och med.


Hanif Bali själv kom som treåring till Sverige och är nu bänkgranne med SD:s Kent Ekeroth, mest känd för att ha kritiserat islam.
Bali förespråkar att invandrare ska sättas i arbete snabbare, enligt den så kallade Solnamodellen.

Riksdagens förmodligen störste sf-fantast inte omvald

Av Aike , skriven 10-10-05, kl: 00:24
Kategori(er): Övrigt: Personer, Övrigt: SF
Riksdagens kanske största science-fictionfantast miljöpartisten Max Andersson fick inte nytt förtroende av väljarna i höstens val. Andersson har under åren som riksdagskandidat bland annat listat de hundra bästa sf- och fantasyböckerna på sin blogg.

På listan finns till exempel två böcker av Harlan Ellison, mest bekant som manusförfattare till TOS-klassikern The City of the Edge of Forever. Huruvida Andersson är trekker är dock okänt. Däremot verkar han gilla Star Wars med tanke på namnet på hans EU-kritiskabok: Imperiet:
En studiebok om Europeiska unionen
.

Max Andersson satt 2006-2010 i riksdagen på Göteborgsbänken, och sitter i Miljöpartiets partistyrelse.

Nu siktar även ryssarna på att bygga ett rymdhotell

Av Fleetadmiral , skriven 10-10-02, kl: 21:38
Kategori(er): Övrigt: Teknik och vetenskap


Det ryska rymdhotellet kan vara verklighet redan till 2015-2016. De ryska företagen Orbital Technologies och RSC Energia ska tillsammans bygga, skicka upp och driva ett stort rymdhotell man valt att kalla Commercial Space Station (CSS). Genom detta hoppas man bereda väg för privata investeringar i rymdplattformer som kretsar kring jorden. Redan nu har man fått flera betydande privata finansiärer från USA och Ryssland som skjutit till stora belopp.

Utmärkande egenskaper för CSS:

• Hög tillförlitlighet hos system
Använder väl testade komponenter som använts i tidigare redan etablerade system.

• Stor besättning
Från början sju personer ska på sikt kunna ökas till det dubbla. Besättningen ska kunna se ned på jorden genom stora fönster, och överhuvudtaget kommer stationen att bli betydligt bekvämare, rymligare och lyxigare än dagens ISS.

• Rymdstationen placeras i samma bana som ISS
CSS kommer att placeras inom 10 mil från den internationella rymdstationen och i en parallell bana, vilket underlättar transport av besättningar och förnödenheter mellan stationerna. Det ökar också möjligheterna till samarbete och delade projekt, samt evakueringsmöjligheter om problem uppstår på någon av stationerna.

• Flera olika transportsystem
CSS anpassas för flera olika typer av rymdfarkoster som förväntas komma i bruk: Soyuz-TMA, Progress, ATV, ARV, Shenzou, Dragon, m.fl. Detta innebär att man kommer att ha farkoster för besättningar, last, förnödenheter och livräddning. På sikt hoppas man att stationen även ska kunna fungera som mellanstation för bemannade och obemannade rymdfärder till Månen eller Mars.

• Standardiserade system
CSS byggs utifrån etablerade standarder på system för dockning, kommunikation, livsuppehållande system, datorer, vetenskaplig och annan teknisk utrustning.

• Minst 15 års livslängd
Konstruktionen ska hålla i minst 15 år och vara fullt funktionsduglig under hela sin livslängd.

JJ Abrams kunde ha regisserat amerikanska versionen av Låt den rätte komma in

Av Aike , skriven 10-10-02, kl: 15:20
Kategori(er): Filmer: 11 Star Trek, Övrigt: Personer
JJ Abrams var aktuell som regissör för Hollywood-versionen av svenska succéfilmen Låt den rätte komma in. Det berättade producenterna John Nordling och Carl Molinder för Expressen i veckan.

Så här skrev tidningen:
Han [Nordling] och Molinder har varit med hela vägen - efter att de producerat den svenska filmen var de till exempel med och valde regissör till Hollywood-versionen.
- Vi träffade en massa människor. Bland annat fick vi träffa JJ Abrams, medan inspelningarna av "Star trek" stod stilla berättade han hur mycket "Låt den rätte komma in" betytt för honom och vad han ville göra , säger John Nordling.
Till slut föll valet på "Cloverfield"-regissören Matt Reeves - något som visade sig vara helt rätt.

Den amerikanska versionen som heter Let Me In hade galapremiär i måndags i Los Angeles.
Laddar... Laddar...
Facebook Twitter