Leonard Nimoy har diagnosticerats med Kroniskt obstruktiv lungsjukdom (KOL), twittrade han under gårdagen.
KOL är en lungsjukdom där lungorna är skadade och luftrören trängre än normalt. Detta medföljer att man har svårt att andas och att ta upp syre.
I Östergötland smids nu planer på att bilda en fjärde svensk Star Trek-förening. Föreningens första årsmöte hålls preliminärt den femte april.
Bakom föreningen står flera forummedlemmar här på Star Trek Databas, som sedan Star Trek (2009) hade premiär för snart fem år sedan träffats några gånger per år i Linköping och Norrköping.
Ursprungligen var tanken att kalla föreningen för Östgöta Trekkers, men för att även locka trekkers från närliggande län kommer föreningen förmodligen att heta Trekkers i öst eller något liknande.
Föreningsplanerna diskuteras i denna tråden på forumet. Trekkers som vill delta i arbetet med att skapa föreningen och bli medlemmar uppmanas att skriva här. Även föreningsaktiva från West Coast Trekkers, Stockholms Trekkers eller Trekkers i Södra Sverige får gärna delta i diskussionerna med råd och tips.
Sierra Nevada Corporation (SNC) siktar på att skicka upp sin minirymdfärja den 1 november 2016. Färjan, med namnet Dream Chaser, är en vingförsedd farkost som vid start sitter högst upp på bärraketen Atlas V.
Trots att Dream Chaser är betydligt mindre än Nasa:s berömda rymdskyttel kan den ta lika många astronauter (7).
Jungfrufärden kommer emellertid att vara obemannad och helt datorstyrd (upp till en låg omloppsbana och sedan ner till en landningsbana på USA:s västkust). Om allt går enligt planerna följer en bemannad rymdfärd 2017 till ISS.
Vi inledde året med ett nytt avsnitt av Star Trek: Phase II, och nu är det bara tre veckor kvar till nästa avsnitt. Det nya avsnittet, The Holiest Thing, kommer att introducera skådespelaren Brian Gross som Kapten James T. Kirk, sedan James Cawley valt att ta ett steg åt sidan.
I februari får vi också ett nytt avsnitt av Star Trek Continues, och STC-gänget har nyligen släppt en affisch för att få upp vår aptit. På affischen ser vi Lou Ferrigno, som gör ett gästframträdande, men mycket mer än så avslöjar affischen inte om avsnittets handling. Det är nämligen så att den här affischen inte är riktigt "komplett", och en mer avslöjande version kommer att släppas i samband med att avsnittet har premiär.
Det dröjer ett bra tag till innan Star Trek: Axanar har premiär, men nu har filmprojektet fått en ny hemsida, där man kan läsa på om filmens handling, dess kronologi och dess karaktärer, med mera. Dessutom har hemsidan två olika FAQs: En vanlig FAQ, som besvarar frågor om finansiering, licensiering och dylikt, samt en "Geek FAQ", för den som undrar varför stjärnskeppet Ares' navigationsdeflektor ser ut som den gör, eller vilka dekaler som kommer att användas på uniformerna.
Chris Pine är ute på en PR-turné för den nyligen släppta action-filmen Jack Ryan: Shadow Recruit, och naturligtvis händer det också att han får en fråga om nästa Star Trek-film. När Total Film ställde honom en fråga om vad han skulle vilja se hända med sin rollfigur föreslår han att Kirk skulle kunna gå över till den mörka sidan:
"De som har sett [Star Trek Into Darkness] vet att Kirk har återupplivats med Khans blod, så jag tror att det finns utrymme för Kirk att gå över till den mörka sidan, vilket vi förstås också har sett i originalserien. Det tror jag vore kul."
Europas rymdfarkost Rosetta, som är på väg till kometen 67P/Churyumov-Gerasimenko, har efter 31 månader väckts från sin hibernering efter att ha passerat planeten Jupiter. En signal från Rosetta kl. 19:17 svensk tid idag bekräftade att man lyckats väcka farkosten, vilket möttes av entusiastiska applåder på ESA:s rymdcentral i Darmstadt, Tyskland.
Ingenjörerna kommer nu att finjustera Rosettas bana och förbereda alla system för mötet med kometen 67P/Churyumov-Gerasimenko. Väl framme vid kometen lägger sig rymdfarkosten i en bana runt denna. Därefter väntar det stora ögonblicket när den lilla robotlandaren Philae sätter ned sina spröt på kometen och förankras med hjälp av harpuner.
Idag skulle DeForest Kelley ha fyllt 94 år, om han hade varit i livet, och många har tagit tillfället i akt att uttrycka både gratulationer och kondoleanser. Bland annat har hans medskådespelare William Shatner och Leonard Nimoy skrivit på Twitter:
En till som sörjer och firar Kelley idag är Star Trek-experten Larry Nemecek, som själv har spelat Leonard McCoy i fanproduktionen Star Trek Continues. På sin blogg hyllar han såsom många gånger tidigare Kelleys berömt nedtonade framträdande, och skriver att det till stor del är Kelleys förtjänst att han har varit så inblandad i Star Trek.
På det sociala nätverket Reddit får vi en väldigt speciell överraskning. Där är det en användare vars bror samlar på gamla vinylskivor, och som nyligen köpte ett exemplar av albumet Wild Is Love av Nat King Cole. Dock visade det sig att fodralet innehöll mer än bara en skiva, utan där fanns även ... ja, se för dig själv!
Uppdateringen ges ut den 30 januari som en del av Star Trek: Onlines fyraårsjubileum. Du kan nu tjäna in till tre nya speciella hybridskepp. Federationen, Romulanska republiken och Klingonernas försvarsstyrka har gått samman för att konstruera rymdskepp som integrerar Dysonteknik i gemensamma designer.
Star Trek: Online släpper också en ny episod som inkluderar två av Star Trek-skådespelarna (Michael Dorn som spelar Worf, och Tim Russ som amiral Tuvok). Mycket mer än detta är att vänta i Säsong 8.5.

Det var inte länge sedan vi miste Lou Scheimer, och nu har den siste av animationsstudion Filmations tre grundare avlidigt. Vi säger farväl till Hal Sutherland, som under sina mer än trettio år långa karriär regisserade och producerade avsnitt av sådana serier som Rod Rocket, The New Adventures of Superman, He-Man and the Masters of the Universe, och så förstås Star Trek: The Animated Series.
Hal Sutherland älskade att teckna redan som barn. Särskilt fascinerad var han av de hästar och kärror som brukade gå utanför hans hus; han kunde sitta länge ute på trottoaren och vänta på en chans att få studera och rita av dem. De eggade hans fantasi, och även som vuxen skulle hästar bli ett återkommande tema i hans målningar.
Men vägen till att bli konstnär var inte lätt, och länge fick han livnära sig på diverse deltidsjobb som diskare och budbärare. År 1954 fick han dock jobb som tecknare för Walt Disney Studios, där hans kunskap och passion för hästar kom väl till nytta under skapandet av storfilmen Sleeping Beauty (eller Törnrosa, som den heter i Sverige).
År 1962 bildade han tillsammans med vännerna Lou Scheimer och Norm Prescott animationsstudion Filmation, där han agerade regissör och producent för ett trettiotal olika serier, bland annat den första säsongen av Star Trek: The Animated Series. Han var mycket framgångsrik i sitt yrke, men han kände fortfarande att teckning och målning var hans riktiga kall, och år 1974 flyttade han med familjen delstaten Washington för att bli konstnär på heltid.
Han kunde dock inte helt slita sig från TV-branschen, och även under "pensionen" har han ansamlat sig ett dussintal krediteringar. Han har också hållt kontakten med Star Treks fanbas, och har berättat med stor glädje och hänförelse om sina interaktioner med fans på kongresser runt om i världen.
Hans död tillkännagavs tidigare idag via Filmations Facebook-sida.
Som vi anade tidigare i veckan har nu Star Trek Into Darkness verkligen blivit nominerad till en Oscar för kategorin "Visual effects".
I kategorin nämns även filmerna Gravity, Hobbit: Smaugs ödemark, Iron man 3 och The lone ranger som nominerade, så visst blir det en tuff match. Söndagen den 2 mars inväntar vi det positiva eller negativa beskedet - får även denna Star Trek-film en Oscar?
Star Trek Into Darkness kan nomineras till en Oscar för bästa specialeffekter. Den nionde januari träffades Oscarsjuryn för att se klipp ur tio filmer, däribland Into Darkness. Vilka fem filmer som tävlar på Oscarsgalan avslöjas torsdagen den 16 januari, skriver Digitalspy.co.uk.
Däremot har Star Trek Into Darkness ingen chans att vinna en Oscar för bästa make-up, vilket Star Trek (2009) gjorde. Filmen är inte ens bland de tio filmer som kan nomineras.
Into Darkness blev också förra veckan nominerad för bästa specialeffekter på den brittiska BAFTA-galan. Filmen kan också bli vald till bästa film i BAFTA Children´s Award. BAFTA-priserna delas ut den 16 februari.
Sedan tidigare är filmen nominerad till tre Critics´Choice priser: bästa specialeffekter, bästa sf-/skräckfilm samt bästa actionfilm. Critics´Choice hålls den sextonde januari.
För andra priser och nomineringar som filmen har fått rekommenderas IMDB:s sida om detta här.
Julen har till sist även kommit till de sex astronauterna på den Internationella rymdstationen. Orbital Sciences Cygnus-kapsel innehåller mängder av julklappar från astronauternas familjer samt färsk frukt och flera ton annan utrustning för t.ex. kommande experiment (bl.a. har en skola skickat upp myror, där man vill se hur myrorna klarar sig i tyngdlöst tillstånd).
Nasa förlitar sig på den privata industrin för att hålla rymdstationen igång, och kanske i fyra år till. Nästa månad anländer SpaceX för fjärde gången till ISS med material. Även rymdfarkoster från Ryssland, Japan och Europa levererar regelbundet last till ISS.
ILM - Industrial Light and Magic - är ett näst intill legendariskt specialeffektsbolag, kända för sina bidrag till Star Wars, Harry Potter, E.T., Terminator, Avatar och så förstås Star Trek. Star Trek Into Darkness var den åttonde Star Trek-filmen de jobbade på, och gav dem verkligen en chans att visa vad de går för.
På samlarbloggen The Trek Collective kan du även spana in några av de konceptskisser som Star Trek-veteranen John Eaves producerade för filmen.

Berättelsen om lokalpolitikern som entledigade sig på klingonska fortsätter att uppmärksammas i svenska medier, och nu har TV4 Nyhetsmorgon "hoppat på trenden", för att citera en av programledarna.
Klicka här för att se klippet, där det även pratas om rymdskrot och beatboxande spädbarn.
Berättelsen om den amerikanske lokalpolitikern som entledigade sig på klingonska har blivit en stor nyhet i USA, och nu har den även nått Sverige!
Vill du veta mer om den här berättelsen så kan du lyssna på P4 Extra i eftermiddag (omkring klockan 14.50), där det kommer att pratas dels specifikt om den här storyn, men också om Star Trek och det klingonska språket i allmänhet.
Uppdatering: Nu kan du lyssna på inslaget på P4 Extras hemsida.
Dokument läckta av visselblåsaren Edward Snowden tyder på att NSA (Amerikanska Nationella Säkerhetsmyndigheten) utvecklar en "äkta" kvantdator som i princip ska kunna knäcka all krypterad data.
Hur långt NSA kommit i utvecklingsfasen är okänt, men enligt Washington Post tyder Snowdendokumenten på att man kommit längre än vetenskapen tidigare gjort. Projektet är benämnt "Penetrating Hard Targets".
Utvecklingen av en kvantdator har länge varit forskarnas dröm, med revolutionerande implikationer för t.ex. medicin, artificiell intelligens och kodbrytning. Med kvanttekniken kan alla nuvarande former av offentliga krypteringsnycklar brytas, inklusive dom på säkra webbplatser och de som används för att skydda statshemligheter.
(Bilden visar ALMA correlator, som färdigbyggd blir världens snabbaste dator)
Chain of friends är temat på Stockholm Trekkers trekdag den 11 januari, och temat är också ett mycket intressant. En av medlemmarna har jobbat hårt för att få fram ett tema som binder samman avsnitt med avsnitt i en kedja av återkommande skådespelare.
The emissary (Suzie Plakson) > Cease fire (Suzie Plakson / Jeffrey Combs) > Tears of the prophets (Jeffrey Combs / Marc Alaimo) > Return to grace (Marc Alaimo / John K. Shull) > Homestead (John K. Shull / Julianne Christie) > Unexpected (Julianne Christie / Randy Oglesby) > Loud as a whisper (Randy Oglesby / Richard Lavin) > Justice (Richard Lavin / Josh Clark) > Friendship one (Josh Clark / John Rosenfeld) > Silent enemy (John Rosenfeld / Paula Malcolmson) > [Caprica:] Things we lock away (Paula Malcomson / John Pyper-Ferguson) > A fistful of Datas (John Pyper-Ferguson).
Vi vet alla att det finns klingoner i Vita Huset, men hur ser det ut i lokalpolitiken? I november valdes J.G. Hertzler till Ithacas stadsfullmäktige, men nu verkar det som att det redan fanns en annan klingonsk fullmäktigeledamot, David Waddell, i Indian Trail, North Carolina. Det kommer dock inte att bli långvarigt, för Waddell har nyligen lämnat in en ansökan om entledigande, och det gjorde han förstås på klingonska:

...fast kanske är han ingen riktig klingon, trots allt, för den här texten ser ut att ha genererats med hjälp av Bing Translator.
Nej, faktum är att David Waddell är lika mänsklig som oss andra, och bara lämnade in sin ansökan på klingonska på skoj. Hans önskan att entledigas är dock på fullaste allvar, och enligt han själv är det därför att han är missnöjd med stadens ohållbara utveckling, samt nya ändringar i hur offentlig information hanteras. Waddell menar att han kommer att vara med produktiv som aktiv medborgare än vad han kan vara som ledamot i Indian Trails stadsfullmäktige.
En som inte uppskattar Waddells hantering av situationen är borgmästaren Michael Alvarez, som beskrev Waddells klingonska ansökan som barnslig och oproffsig.
Star Trek Into Darkness var den fjortonde mest populära biofilmen 2013, men bland nätpiraterna gick filmen bättre. Filmen laddades ner totalt 7,4 miljoner gånger via Bittorent-nätverken, vilket gav en sjätte plats på listan över de mest olagligt nedladdade filmerna, skriver Contactmusic.com.
Den mest nedladdade filmen blev dock inte årets bioettta runt om i världen: Iron Man 3. I stället var det Peter Jacksons hobbit-film som flest tankade ner. Topp tio-listan ser du nedan:
1. 'The Hobbit: An Unexpected Journey' (8.4 miljoner nedladdningar)
2. 'Django Unchained' (8.1 miljoner nedladdningar)
3. 'Fast & Furious 6' (7.9 miljoner nedladdningar)
4. 'Iron Man 3' (7.6 miljoner nedladdningar)
5. Silver Linings Playbook (7.5 miljoner nedladdningar)
6. 'Star Trek Into Darkness' (7.4 miljoner nedladdningar)
7. 'Gangster Squad' (7.2 miljoner nedladdningar)
8. 'Now You See Me' (7 miljoner nedladdningar)
9. 'The Hangover Part III' (6.9 miljoner nedladdningar)
10. 'World War Z' (6.7 miljoner nedladdningar)

Vi har lämnat 2013 bakom oss, och det lär dröja åtminstone till 2016 innan vi får se en ny, stor Star Trek-produktion. Dock behöver vi inte känna oss ledsna för det, för om 2013 var storfilmens år så ser 2014 ut att bli fanproduktionernas! Vi väntar nu ivrigt på Star Trek: Renegades, Star Trek: Axanar och nya avsnitt av Star Trek Continues, men redan nu kan vi njuta av ett nytt och väl efterlängtat avsnitt av Star Trek: Phase II.
Avsnittet, som heter Kitumba, bygger på ett tänkt manus till den planerade TV-serien Star Trek: Phase II, även om gänget bakom den här fanserien har fått "massera" det en hel del för att få det att passa in med nyare kanon.
Att skapa en volontärdriven fanserie är inget lätt jobb, och fans av Star Trek: Phase II har i regel fått vänta ett eller två år mellan avsnitt. Kitumba började filmas redan 2009, men har legat i ett sorts postproduktionslimbo i mer än fyra år. Dock behöver vi inte vänta alls lika länge till nästa avsnitt; nästa avsnitt, The Holiest Thing, släpps redan den 14 februari, fast då med Brian Gross i rollen som Kapten Kirk.
Se Kitumba nu på YouTube
Den 65-årige skådespelaren var känd för sin roll som Uncle Phil i TV-serience The Fresh Prince of Bel-Air, men spelade även en klingonsk general i Star Trek: Enterprise.
James Avery föddes i Atlantic City, New Jersey, den 27 november 1948.
Direkt efter gymnasiet tog han värvning i den amerikanska flottan och tjänstgjorde under ett års tid i Vietnam. När han återvände till USA år 1969 flyttade han till San Diego, där han fick ett jobb som manus- och poesiförfattare för TV-bolaget PBS. Under sin tid där vann han en Emmy för sin produktion Ameda Speaks: Poet James Avery, och fick även ett stipendium till University of San Diego, där han tog ut en kandidatexamen i dramatik och litteratur.
Han hade också under en tid intresserat sig för skådespeleri, och hans första teaterroll var i pjäsen JB, där han satte sin djupa röst till nytta i rollen som Gud. År 1980 gjorde han sin filmdebut som en okrediterad bakgrundsdansare i kultfilmen Blues Brothers, och han fick sin TV-debut och första talroll år 1983 i ett avsnitt av serien Tales of the Golden Monkey.
Under större delen av 80-talet fortsatte han spela smärre roller i en lång rad av olika serier, med enstaka framträdanden i bland annat Webster, The Jeffersons, The Dukes of Hazzard, The A-Team, Rambo och Night Court. Hans kraftiga, djupa röst gjorde honom även mycket eftersökt som röstskådespelare, och 1987 fick han rollen som Shredder (eller "Strimlaren") i den tecknade serien Teenage Mutant Ninja Turtles, som han gjorde rösten till i 110 avsnitt mellan 1987 och 1993. Han gjorde även rösten till superskurken War Machine i TV-serierna Iron Man och Spider-Man, samt Sir Bryant i The Legend of Prince Valiant, Haroud Hazi Bin i Aladdin, och många fler.
År 1990 fick han den roll som han idag är mest känd som, nämligen som Uncle Phil i The Fresh Prince of Bel-Air, som han gestaltade i 146 olika avsnitt under seriens sex år långa lopp.
Efter Fresh Prince fick han huvudrollen i sitcom-serien Sparks, samtidigt som han var en populär gästskådespelare i många olika TV-serier, bland annat CSI, The Division och That '70s Show.
År 2005 var han med i två avsnitt av Star Trek: Enterprise: Divergence och Affliction. I dessa avsnitt spelade han den klingonske generalen K'Vagh, som medverkade i imperiets ödesdigra genmanipuleringsexperiment.
James Avery fortsatte vara aktiv som skådespelare livet ut, även om han har tagit det något lugnare på senare år. Så sent som i september 2013 spelade han in scener för dramafilmen Wish I Was Here, som kommer att ha premiär på Sundance Film Festival senare den här månaden.
James Avery åkte nyligen in till ett sjukhus i Los Angelese-området, där han genomgick en öppen hjärtoperation. Han somnade in igår, på nyårsafton 2013.
Star Trek Into Darkness 467,4 inspelade miljoner dollar räckte till en fjortonde plats på listan för 2013 mest framgångsrika filmer. Överlägsen etta blev Iron Man 3, som var den enda filmen som sålde biobiljetter för över en miljard dollar, skriver Boxofficemojo.
Precis som under de flesta åren på 2000-talet valde biopubliken att lägga sina pengar på fantasy, science fiction, superhjältar samt datoranimerade filmer. Det enda undantaget på topp femton-listan var Fast & Furious 6.
På den amerikanska topplistan lyckades dock Into Darkness bättre och ligger just nu på tionde plats med 228,7 miljoner dollar. Men risken är stor Into Darkness faller ned till elfte plats, eftersom The Hobbit: The Desolation of Smaug fortfarande visas på amerikanska biografer.
Star Trek (2009) hamnade på sjunde plats på den amerikanska listan och en trettonde plats på den internationella 2009. Hade den filmen släppts i år, så hade den varit den sjätte mest populära amerikanska filmen respektive den sjuttonde mest populära internationellt sett. Hade Into Darkness släppts 2009 hade den emellertid hamnat både på den amerikanska och internationella topplistans topp-tio, vilket visar att det var hårdare konkurrens 2013 än 2009.
I Sverige sålde Into Darkness 103 473 biobiljetter, medan Star Trek sålde cirka 85 000 biljetter 2009. I Sverige finns det ingen färdig helårsstatistik ännu, men redan nu är det klart att Into Darkness inte hamnar på topp 25. Faktum är att många av de mest populära filmerna runt om i världen gick ganska blygsamt i Sverige, bland annat ligger världsettan Iron Man 3 just nu bara en sjätte plats.

Den största rymdhändelsen det här året blir kanske den europeiska rymdfarkosten Rosettas rymdmöte med den fyra kilometer stora kometen 67P/Churyumov-Gerasimenko, med efterföljande landning på kometen (med landaren Philae) i augusti.
2014 kan bli året då vi äntligen kommer underfund med vad mörk materia är för något. I början på det här året kommer den underjordiska detektorn Large Underground Xenon Detector (LUX) att slås på i en gruva i South Dakota. Det blir det mest påkostade experimentet av sitt slag, och startar sin 300 dagar långa jakt på detta gåtfulla ämne. Även det jättelika instrumentet Alpha Magnetic Spectrometer (AMS) på den Internationella rymdstationen ISS är på jakt efter detta ämne.
3D-utskrifttekniken slog igenom stort under det förra året, men nu tas nästa steg i utvecklingen; 4D-utskrifter. Vid 4D-utskrifter kan objekten som tagits fram via 3D-utskrift själva ändra sina former och egenskaper efter att de skrivits ut.
Det här är ändå bara något av vad vi har att vänta under 2014...
Efter fyra års väntan var det i maj äntligen dags för Star Trek Into Darkness biopremiär. Filmen blev en stor framgång runt om i världen, både intäkts- och kritikermässigt. För första gången var en Star Trek-film mer populär utanför USA. Sverige var inget undantag, och mer än 100 000 biobesökare såg filmen. Även om Into Darkness dominerade nyhetsskörden innehöll dock året mycket mer: DS9 fyllde 20 år, världsrekordet för antal trekkers i uniform slogs på nytt, sonden Voyager 1 lämnade vårt solsystem samt mycket annat.
Läs mer om allt som hände det gångna året i våra artiklar! Nu är det dags för del 2, där vi får en summering av årets nyheter inom vetenskap och teknik, spel och Dr Who. Vi får också veta vad som hänt med Star Trek Databas under året som gått, lite statistik, och lite av vad som väntar oss det här året. Dessutom får vi de klingonska nyheterna för förra året (översatta till svenska) >> Årskrönika 2013, del 2.