Vilken avdelning:

Sortera efter:

Hjälp: Avancerad sökning

Emmy Awards

emmy.pngEmmy Awards är en prisgala för TV-världen, motsvarande filmvärldens Oscar. Priser har delats ut sedan 1949. Star Trek har (till 2019) nominerats sammanlagt 163 gånger och vunnit hela 35 gånger. 

 

Vill ni få en lista över alla avsnitt som vunnit en Emmy? Titta här!

 

1967 - 5 nomineringar för TOS, inga vinster

1968 - 4 nomineringar för TOS, inga vinster

1969 - 4 nomineringar för TOS, inga vinster

1975 - 1 nominering för TAS, 1 vinst

1988 - 7 nomineringar för TNG, 3 vinster

1989 - 8 nomineringar för TNG, 2 vinster

1990 - 9 nomineringar för TNG, 2 vinster

1991 - 10 nomineringar för TNG, 2 vinster

1992 - 9 nomineringar för TNG, 4 vinster

1993 - 5 nomineringar för TNG, 3 vinster samt 7 nomineringar för DS9, 3 vinster

1994 - 10 nomineringar för TNG, 2 vinster samt 2 nomineringar för DS9, inga vinster

1995 - 3 nomineringar för DS9, 1 vinst samt 9 nomineringar för VOY, 2 vinster

1996 - 5 nomineringar för DS9, inga vinster samt 2 nomineringar för VOY, 1 vinst

1997 - 5 nomineringar för DS9, inga vinster samt 3 nomineringar för VOY, 1 vinst

1998 - 6 nomineringar för DS9, inga vinster samt 2 nomineringar för VOY, inga vinster

1999 - 4 nomineringar för DS9, inga vinster samt 3 nomineringar för VOY, 1 vinst

2000 - 7 nomineringar för VOY, ingen vinst

2001 - 8 nomineringar för VOY, 2 vinster

2002 - 5 nomineringar för ENT, 2 vinster

2003 - 5 nomineringar för ENT, inga vinster

2004 - 4 nomineringar för ENT, 2 vinster

2005 - 3 nomineringar för ENT, inga vinster

2006 - 2 nomineringar för dokumentär

2018 - 2 nomineringar för DSC, inga vinster

2019 - 4 nomineringar för DSC, 1 vinst

2020 - 5 nomineringar för PIC, 1 nominering för SHT

 

Summa 1967-2020:  - 171 nomineringar för Star Trek, 35 vinster

 

2005

Nominering: Outstanding Hairstyling For A Series - för avsnittet In a Mirror, Darkly

Michael Moore (Hair Designer) samt Laura Connolly, Roma Goddard (Hairstylists)

 

Nominering: Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Miniseries, Movie Or A Special - för avsnittet United

Michael Westmore (Makeup Supervisor) samt Suzanne Diaz-Westmore, Earl Ellis, Garrett Immel, Jeffrey Lewis och Bradley Look (Makeup Artists).

 

Nominering: Outstanding Stunt Coordination - för avsnitten Borderland och Cold Station 12

Vince Deadrick Jr (Stunt Coordinator)

 

2006

Nominering: Outstanding Nonfiction Special - för dokumentären How William Shatner Changed the World.

Susan Werbe, Alan Handel, Malcolm Clark

 

Nominering: Outstanding Writing for Nonfiction Programming - för dokumentären How William Shatner Changed the World.

Alan Handel, Julian Jones

 

emmy-2018.png2018

Nominering: Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series - för avsnittet What's Past Is Prologue

Jon Mete (Supervising Sound Editor), Tim Farrell (Sound Designer), Christopher Assells (Sound Editor), Matthew E. Taylor (ADR Editor), Trevor Sperry (Foley Editor), Ashley Harvey (Dialogue Editor), Angelo Palazzo (Sound Effects Editor), Peter D. Lago (Sound Effects Editor), Christopher Scarabosio (Sound Effects Editor), Matt Decker (Music Editor), James Bailey (Foley Artist), Alex Ullrich (Foley Artist) och Matt Salib (Foley Artist). 

 

Nominering: Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special - för avsnittet Will You Take My Hand?

Glenn Hetrick (Special Makeup Effects Department Head), James MacKinnon (Special Makeup Effects Department Head), Hugo Villasenor (Special Makeup Effects Artist), Rocky Faulkner (Special Makeup Effects Artist), Chris Bridges (Additional Makeup Effects Artist), Shane Zander (Additional Makeup Effects Artist), Neville Page (Prosthetic Designer) och Michael O'Brien (Prosthetic Designer). 

 

Vinst: Governors Award - Star Trek (hela varumärket). 

CBS Studios

 

2019emmy-2019.png

Star Trek: Discovery

Nominering: Outstanding Main Title Design - för säsong 2. 

Ana Criado-Zahonero (creative director), Nader Husseini (animator), Francisco Sanchez de Cañete (art director), Zachary Kinney (animator), Christian Antolin (designer) och Kyle Cooper (creative director).

 

Nominering: Outstanding Special Visual Effects - för avsnittet Such Sweet Sorrow, del 2

Jason Michael Zimmerman (vfx supervisor), Ante Dekovic (vfx supervisor), Ivan Kondrup Jensen (vfx supervisor), Mahmoud Rahnama (associate vfx supervisor), Alexander Wood (vfx plate supervisor), Aleksandra Kochoska (vfx producer), Charles Collyer (lead vfx artist), Fausto Tejeda (cg supervisor) och Darcy Callaghan (special effects coordinator). 

 

Nominering: Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series - för avsnittet Such Sweet Sorrow, del 2

Matthew E. Taylor (sound supervisor), Tim Farrell (sound designer), Michael Schapiro (sound effects editor), Clayton Weber (sound effects editor), Dan Kenyon (sound effects editor), Rickley W. Dumm (adr editor), Sean Heissinger (dialogue editor), Bob Jackson (dialogue editor), Matt Decker (music editor), Alyson Dee Moore (foley artist) och Christopher Moriana (foley artist)

 

Vinst: Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special - för avsnittet If Memory Serves

Glenn Hetrick (special makeup effects department head), James MacKinnon (special makeup effects department head), Hugo Villasenor (special makeup effects artist), Rocky Faulkner (special makeup effects artist), Chris Bridges (additional makeup effects artist), Nicola Bendrey (special makeup effects artist), Neville Page (prosthetic designer) och Michael O'Brien (prosthetic designer)

 

2020 - avgörs hösten 2020

Star Trek: Short Treks (1 nominering) 

Outstanding Short Form Comedy or Drama Series - Alex KurtzmanHeather KadinOlatunde OsunsanmiFrank SiracusaJohn WeberAaron Baiers.

 

Star Trek: Picard (5 nomineringar)

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour) - för avsnittet Et In Arcadia Ego: Part 2.

Matthew E. Taylor (Sound Supervisor), Tim Farrell (Sound Editor), Henry Cohen (Sound Editor), Michael Schapiro (Sound Editor), Sean Heissinger (Sound Editor), Clayton Weber (Sound Editor), Moira Marquis (Music Editor), Stan Jones (Music Editor), Alyson Dee Moore (Foley Artist), Christopher Moriana (Foley Artist).

 

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)  - för avsnittet Et In Arcadia Ego: Part 2.

Peter J. Devlin (CAS, Production Mixer), Todd M. Grace (CAS, Re-Recording Mixer), Edward C. Carr III (CAS, Re-Recording Mixer), Michael Perfitt (Scoring Mixer).

 

Outstanding Period And/Or Character Hairstyling - för avsnittet Stardust City Rag

Maxine Morris (Department Head Hairstylist), Maria Sandoval (Assistant Department Head Hairstylist), Wendy Southard (Key Hairstylist), Sallie Nicole Ciganovich (Additional Hairstylist), Ashleigh Childers (Hairstylist), Yesim Osman (Hairstylist). 

 

Outstanding Period And/Or Character Makeup - för avsnittet Stardust City Rag

Silvina Knight (Assistant Department Head Makeup Artist), Robin Beauchesne (Key Makeup Artist), David Williams (Makeup Artist), Peter De Oliveira (Makeup Artist), Natalie Thimm (Makeup Artist). 

 

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Limited Series, Movie Or Special - för avsnittet Absolute Candor

James Robert Mackinnon (Special Makeup Effects Department Head), Vincent Van Dyke (Prosthetic Designer), Richard Redlefsen (Special Makeup Effects Artist), Alexei Dmitriew (Special Makeup Effects Artist), Neville Page (Prosthetic Designer), Michael Ornelaz (Makeup Effects Artist). 

Författare:
Text markerad med denna färg är ej kanon
Laddar... Laddar...
Facebook Twitter